We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD'nin Almanya'dan asker çekme planı ne anlama geliyor?

14 12 15
31.07.2020

ABD Başkanı Donald Trump’ın haziran başında ilan ettiği Almanya’dan asker çekme planı önceki gün resmiyet kazandı. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geri çekilmenin ayrıntılarını kamuoyuna açıkladı. Halen Almanya’da konuşlandırılan 36 bin askerden 12 bininin geri çekilmesini içeren planın ayrıntılarına bakıldığında, ortada sıradan bir durum olmadığı anlaşılıyor.

Soğuk Savaş yıllarında 240 bini ABD’den olmak üzere toplamda 400 bin yabancı asker Almanya’da konuşlandırıldı. Sonraki yıllarda Batılı emperyalist devletler askerlerini aşamalı olarak Almanya’dan çekmeye başladılar. ABD ise Soğuk Savaş denklemi ortadan kalkmasına rağmen, Almanya’daki üsleri aktif bir şekilde kullandı, halen de kullanmaya devam ediyor. Afganistan ve Irak savaşları ile Afrika’daki askeri operasyonlar, Almanya’dan idare edildi. Bu nedenle Almanya’daki ABD üsleri bu savaşlarda büyük bir rol oynadı. Savaş karşıtlarının tepkilerine rağmen Alman hükümetleri üslerden savaş uçaklarının kalkmasına engel olmadı.

Gelinen aşamada ise ABD, Almanya’da asker sayısını asgari düzeye çekmekle kalmıyor, aynı zamanda Avrupa ve Afrika operasyonlarını yönettiği komuta merkezlerini de Belçika’ya taşıyor. ABD bugüne kadar Avrupa’daki ordusunu Stuttgart’tan yönetiyordu. Yeni planda bu merkezin Belçika’nın Mons kentine taşınması öngörülüyor. Yine Stuttgart’ta bulunan Afrika operasyonlarını yönetildiği komuta merkezi Africom’un da Belçika’ya taşınması söz konusu.

Trump ve çevresi, 12 bin askerin Almanya’dan çekilmesini “Merkel yönetiminin cezalandırılması” şeklinde sunuyor. ABD askerlerinin Almanya’nın güvenliğini sağladığı, ancak Almanya’nın masrafları........

© Evrensel


Get it on Google Play