We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AB’nin bir ‘Akdeniz planı’ var mı?

13 21 18
21.08.2020

Yazılan ve söylenenler bakılırsa var görünüyor. Daha iki gün önce düzenlenen sanal AB olağanüstü zirvesinde asıl konu Belarus olmakla birlikte Akdeniz’deki gelişmeler de ayrıntılı şekilde ele alındı. Zirve sonunda, AB’nin genel olarak AB üyesi Yunanistan ve Kıbrıs’ın yanında olduğu bir kez daha tekrarlandı.

Ama buna rağmen açıklamaların Yunanistan ve Kıbrıs’ın istediği tonda sert olmadığını söylememiz gerekiyor. Bu nedenle derinlemesine bakıldığında, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz kaynaklarının kullanımı konusunda AB ülkeleri arasında farklı görüşler söz konusu. Bu izlenen ve izlenecek politika ve planları daha belirsiz hale getiriyor.

Farklı yaklaşımlara sahip ülkelerin başında AB’nin liderliğine oynayan Almanya ve Fransa geliyor. Her fırsatta AB’de ortak dış politika oluşturulması çağrısı yapan ve buna bağlı olarak Avrupa ordusunun kurulmasını hararetle savunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, en yakın müttefik saydığı Almanya’ya haber vermeden Kıbrıs’a iki savaş, bir nakliye uçağını göndermesi, Berlin tarafından şimdilik “Not edildi” açıklamasıyla geçiştirildi. Fransa, bu yılın başında da AB’den habersiz “Charles de Gaulle” savaş gemisini Kıbrıs’a göndermişti. Keza Fransa, Kıbrıs ile “özel güvenlik anlaşması” imzalayarak, Akdeniz’de Almanya’ya göre elini güçlendirmiş durumda.

Atılan hamlelere bakılırsa Fransa bir adım önde görünüyor ve Türkiye ile gerilimi tırmandırmaktan geri durmuyor. Macron aynı sert tutumu Libya’da da sergiliyor.

Almanya ise genel olarak, bölgede tansiyonu düşürmeye çalışan ülke olarak görünüyor. Daha önce Türk ve Yunan savaş gemileri arasında yaşanan gerilim, Başbakan Angela Merkel’in devreye girmesiyle ötelenmişti. Ancak sorunu çözmediği için tansiyon geçen........

© Evrensel


Get it on Google Play