We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2020'lere dair senaryolar

16 24 0
03.01.2020

2020’ye giriş sadece yeni bir yılı değil, aynı zamanda yeni bir on yılı ifade ettiği için, yapılan pek çok değerlendirmede önümüzdeki on yıla dair senaryolar, tahminler sıralandı.

Arap Baharı ve onun tetiklediği savaş ve göçlerin damgasını vurduğu 2010’ların kapanışı da büyük gösterilerle oldu. Küresel ısınmaya karşı başlayan mücadelenin ise daha başındayız. Dolayısıyla önümüzdeki on yılda sokaktaki mücadele gücünü ve etkisini hissettirmeye devam edecek.

2010’lu yıllara damgasını vuran liderlerden biri olan Almanya Başbakanı Angela Merkel de yeni yıl konuşmasında önümüzdeki on yıla dair değerlendirmelerde bulunurken “2020’ler daha iyi olabilir” dedi ve küresel ısınmaya karşı cesaretli adımların atılmasını temenni etti. Parti başkanlığını bırakan Merkel, önümüzdeki yıl aktif siyaseti de bırakmaya hazırlanıyor.

Yeni yıl dolayısıyla 2020’lere projeksiyon tutan haftalık Der Spiegel dergisinin Almanya’ya dair senaryoları pek parlak görünmüyor. Nüfus azalıyor, toplum yaşlanıyor ve yaşlanan topluma her açıdan bakacak insan gücüne ihtiyaç artıyor. Ekonomik olarak bugün dünyanın ilk beşi arasında yer alan Almanya’nın rekabet gücü azalacak ve on yılda ancak ilk on arasında kalabilecek.

Şirketlere ve değişik kurumlara yıllardır gelecek senaryoları hazırlayan Prognos adlı danışmanlık şirketinin müdürü Christian Böllhoff, önümüzdeki on yıla iki “d”nin damgasını vuracağını söylüyor: Demografi, dijitalleşme.

Özellikle Almanya gibi sanayileşmiş ülkelerin en büyük korkusu sanayiyi çevirecek yeterli kalifiye işgücünün azalması. Teknolojik ilerlemeye,........

© Evrensel