We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'İran politikası'nda viraj

9 12 0
27.09.2019

Hafta başından beri New York’ta devam eden Birleşmiş Milletler (BM) genel kurulunda en çok tartışılan ülkelerin başında İran geliyor. 14 Eylül’de Husiler’in Suudi Arabistan’ın can damarı durumundaki petrol tesislerine insansız hava araçlarıyla (IHA) yaptığı büyük saldırının bunda payı büyük. Ama nasıl yapıldığı bugüne kadar halen gizemli kalan bu saldırı gerçekleşmeseydi de İran en çok konuşulan ülkelerin başında gelecekti.

Zira, ABD yönetimi nükleer anlaşmayı iptal etmesinden bu yana aşamalı olarak, İran’ın çevreleme, yalnızlaştırma ve askeri hedef haline getirme stratejisi izliyor. Ekonomik yaptırımların sonunda rejim değişikliğine yol açacak iç ve dış dinamiklere kapı aralanması hedefleniyor.

İlk günden itibaren ABD yönetimi tarafından, ortada net bir delil olmadığı halde, Suudi Arabistan’a yönelik saldırıda kullanılan IHA’ların İran’dan geldiği yönünde ortaya atılan iddialar ciddi bir planın olduğunu gösteriyor. İlk gün temkinli açıklamalar yapmayı yeğleyen Suudi rejimi ve diğer ülkeler de plana inandırıldı.

Öyle ki; yıllardır İran’la ticari ilişkileri güçlü tutmanın gayreti içinde olan AB’nin büyük ülkeleri Almanya, Fransa ve İngiltere liderleri New York’ta bir araya gelerek, İran’ın hedef gösteren ortak bir açıklama yayımladılar. Her üç ülkenin saldırının arkasında kimin olduğunun araştırılmasından çok, doğrudan İran’ı hedef almaları, hem bu konuda ABD’nin çizgisine geldikleri hem de İran yerine Suudi Arabistan’ı tercih ettikleri anlaşılıyor. Bu, AB ülkelerinin özünde ABD’nin belirlemiş olduğu çizgiye........

© Evrensel