We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Beyin ölümlü’ NATO’ya suni teneffüs hazırlığı

25 16 0
11.06.2021

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün başlayan “Avrupa ziyareti”nin, yakın dönem dünya dış politikası, ittifaklar, hasımlar ve hedefler konusunda önemli dönüm noktalarından biri olacağı anlaşılıyor.

Ziyaretin ilk resmi etabı bugün İngiltere’nin Cornwall kentinde yapılacak G7 zirvesi ile başlıyor. Bu zirvede asıl olarak her açıdan Çin ve Rusya’ya karşı birlikte nasıl hareket edileceği masaya yatırılacak, belli kararlar alınmaya çalışılacak.

Nisan ortasında bir araya gelen G7 dışişleri bakanlarının gündeminde Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınak vardı. Ukrayna’ya tam destek veren G7, Rusya’ya dirsek göstermişti.

Uzun yıllar G7 ülkeleri ve Rusya’nın katılımıyla G8 şeklinde devam eden emperyalist devletlerin bu üst düzey buluşması, Kırım’ın ilhak edilmesiyle bir eksildi. Rusya gruptan çıkarıldı.

Japonya’nın dışındaki G7 ülkelerinin liderleri bir gün sonra, 14 Haziran’da, bu kez Brüksel’de NATO zirvesinde bir araya gelecekler. 30 üye ülkenin olduğu NATO’da asıl karar verici olanların G7’deki NATO ülkeleri ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada olduğu sır değil. Özellikle de askeri ve ekonomik gücü dolayısıyla ABD...

NATO zirvesinin gündemi de asıl olarak Rusya ve Çin’e karşı izlenecek ekonomik, siyasi ve askeri tutum olacak. Zirve öncesinde Beyaz Saray’a giden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Çin bizim değerlerimizi paylaşmıyor” diyerek çıkacak sonuç konusunda önemli bir ipucu vermişti. Aynı sözü birkaç hafta önce Biden da söylemişti.

Yapılan açıklamalar, verilen mesajlar ve hazırlanan “NATO 2030” planına bakılırsa, Donald Trump döneminde Batılı emperyalist ülkeler........

© Evrensel


Get it on Google Play