We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Para Bırr olsa da ‘milli çıkarlar’ çarkı dönüyor!

16 23 17
25.10.2020

Hemen bütün muhalif çevrelerde genel kabul gören bir isimlendirmedir, ‘tek adam rejimi’. Siyaset bilimi literatüründe farklı isimlendirmelere denk düştüğü için yer bulmaz belki ama herkese kolayca hitab edecek bir (soyutlama değil) somutlama olması açısından epeyce ‘kullanılışlı’ sayılabilir. Cumhurbaşkanına bağlanmış bir iktidar işleyişi böyle anılmayı kolaylaştırıp cazip kılıyor zaten. Sık sık kullanılan ‘şahsım adına’ ifadesi, sözkonusu isimlendirmedeki öznenin yani ‘tek adam’ın ikrarı da oluyor sanki.

Ama ‘şahsım’, kendisini sunduğunda ‘milletim’le tamamlamayı da ihmal etmiyor. ‘Şahsım ve milletim adına’ diyor! ‘Biz’i de vurguluyor. Gerçekte ‘Ben’ ile temsil edildiği söylenen bir ‘Biz’dir o. Ve en manipülatif olan da böylesi değil midir zaten: ‘Biz’ yani ‘millet’, ‘Ben’in yani ‘Şahsım’ın konumlandırdığı profilde tutulmaya çalışılır. O profildeki ‘millet’in ise ‘tek adam iktidarının’ gerçek teferruatlarını gizlemek dışında bir özneliği falan yoktur aslında. Olsun ama, elde tutulur hep, vazgeçilmez. En ‘artık bu iktidar sürdürülemez’ dendiği anda bile en yaşamsal argümandır.

Bugün de sığınılan ve sonuç alıcı olabilecek tek alandır. “Bu ekonomik krize, bu gidişata iktidar mı dayanır, ilk seçimde giderler, haydi erken seçime...” diyen iyimser muhalifin atladığı da o ‘millet’ ajitasyonunun çoğu zaman kendisine de sirayet etmiş olan derin izleridir.

***

Gerçekten de ekonomi tam bir kâbus’ durumundadır ‘millet’ için. Para ‘Bırr’ olmuştur. Evet, bırakın doları, euroyu, Etiyopya para birimi Bırr karşısında bile değer kaybetmiştir ve Maliye Bakanı “size ne, maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?” şeklinde espriler yapabilmektedir. İşsizlik müthiş artmakta, çaresizce iş aramaktan vazgeçenler işsiz sayılmamakta, TÜİK verileriyle istihdamın yükseldiği ispat edilmektedir! Açlık sınırı 2360, yoksulluk sınırı 8165 liraya dayanmış durumda. Yıl sonu cari açığın 35 milyar doları bulması bekleniyorken, ‘organize işler’ de sürmekte. Hazine garantili bazı ‘şanslı’ patronlara ödemeler........

© Evrensel


Get it on Google Play