We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Propaganda değil, oyun gerek!

11 26 12
25.10.2020

Rejimin çocuklara yönelik ideolojik çalışmaları hiç bitmiyor. Bu çalışmaların içeriğini ve temel hedefini kestirmek hiç zor değil çünkü ideolojik açıdan yapı taşları belli. Bu çalışmaların merkezinde Diyanet İşleri Başkanlığı yer alıyor. Bu da artık şaşırtıcı değil.

Rejimin ideoloji ve propaganda bakanlığı işlevi gören, rejim için önemi bütçesinden kolayca anlaşılan Diyanet İşleri her mecradan sürekli yayın yapmakta. Bu yayınlara biraz dikkatli bakıldığında, çocuklar için yazılanların bir kısır döngüden ibaret olduğu hemen görülebilir.

Öncelikle, Diyanet yayınlarında çocuklar hafife alınırlar. Çocukların hafife alındığı onlar için sürekli kalıplar kullanılmasından anlaşılabilir: “Her çocuk bir çiçektir,” gibi. “Çocuk bir hazinedir,” gibi. “Çocuk bir güzelliktir,” gibi. Hatta, geçenlerde Diyanet İşleri Başkanından duyduğumuz gibi: “Çocuk bir süstür!

Çocukların hafife alınması ile sürekli çocuk sayısının vurgulanması da ilişkili. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın, “Çocuk sayısını 2’nin altına düşürmemek gerek!” diye açıklama yapması, “Mutlaka 2’nin üzerinde, 3-4 gibi,” diye sayı belirtmesi, ciddi bir gösterge. Rejimin çok uzun süredir, hem de en tepedekinin ağzından, “En az üç 3 çocuk!” propagandası yapması aslında çocuklara ne kadar az değer verildiğinin en somut göstergelerinden biri........

© Evrensel


Get it on Google Play