We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bölünmez haklar

15 9 15
17.02.2019

Sınıfta heceleme çalışması yapan öğrenciler, öğretmenlerinin verdiği listedeki sözcükleri hecelere ayıramadı. Öğrencilerinin hecelemede hiç zorlanmadığını bilen Öğretmen Yasemin önce listeye, sonra öğrencilerin çalışmalarına bir göz attı. Öğrencilerin hiçbiri sözcükleri hecelere ayıramamıştı. Bunun üzerine öğrencilerine sordu: “Bugün size verdiğim listedeki sözcükleri yakından tanıyorsunuz. Sözcükleri heceleyememiş olmanızın bir nedeni olsa gerek. Acaba bugün listedeki sözcükler yapışkan mıydı, inatçı mıydı? Merak ediyorum.”

Öğrencilerden birkaçı parmak kaldırdı. Önce Ceylan söz aldı. “Öğretmenim, bu sözcükleri çok iyi tanıyoruz. Çok da seviyoruz. Siz bizim sevdiğimiz kavramları, gözlerimizi parlatan düşünceleri biliyorsunuz. Bu listedeki sözcükleri özenle seçmişsiniz. Bu sözcüklerin hiçbirini ben hecelere ayırmak istemedim.”

Kısa bir sessizlik oldu. Öğretmen Yasemin ne zaman sessiz kalmanın gerektiğini biliyordu. Gözlerini parmak kaldıran bir diğer öğrenciye çevirdi. Ali İsmail genelde kısa kısa konuşan bir öğrenciydi. Yine kısa konuştu: “Listenin en başında özgürlük vardı. Ben özgürlüğü kullanmayı seviyorum. Ama parçalara ayırmak içimden gelmedi.”

Ali İsmail’in bıraktığı yerden hızla Ethem başladı. Ethem’in hızlı hızlı konuşmasına herkes alışıktı. “Ben de özgürlüğü kullanmayı seviyorum. Evde sık sık, çocukların oyun oynama........

© Evrensel