We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tüm sevenler ve rockçılar için!

29 9 3
22.05.2021

“Açlık”, “Utanç”, “12 Yıllık Esaret” gibi filmleriyle tanıdığımınız Siyahi İngiliz yönetmen Steve McQueen’in BBC için çektiği beş filmlik “Small Axe” adlı antolojisinin ilk filmi “Mangrove”a dair geçen hafta Gazete Duvar’da yazmıştım.

İngiltere’de yaşayan Batı Hint Adaları (Karayip, Antil vb.) kökenli siyah vatandaşların uğradığı sistematik ırkçılığa odaklanan yapımlar BluTV’de yayımlanmaya başladı. Antolojinin ikinci filmi “Lovers Rock” ’80’li yıllarda geçen bir güne odaklanıyor. Londra’da yaşayan bir grup Karayip kökenli gencin düzenlediği ev partisinin içinde gezinirken, romantizme, erkek şiddetine, beklentilere ve kimi zaman çaresizliğe odaklanan 70 dakikalık bir senfoni gibi işliyor yapım. Baştan sonra rock ve reggie başta olmak üzere dönemin öne çıkan müziklerinin, danslarının damga vurduğu filmin dikkat çeken taraflarından birisi de Steve McQueen’in yönetmenlik mahareti. Bu proje ile birçok yerden ödüller kazanan Görüntü Yönetmeni Shabier Kirchner’ı da unutmayalım.

Steve McQueen, “Açlık”, “Utanç” ve “12 Yıllık Esaret” ile bedenin çeşitli ‘tutsaklık’ biçimlerini anlatmaya soyunmuştu. Ya da başka bir ifadeyle tutsaklıkların beden üzerinde yarattığı tahribatları, bedenin içinde bulunulan duruma karşı bir araca dönüştürülme biçimine kafa yormuştu. “Lovers Rock” birçok bakımdan beden üzerine bir film aslında. Bahçeli, büyükçe........

© Evrensel


Get it on Google Play