We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ölüm üzerine düşünceler!

15 11 0
03.07.2021

Yine Amazon için hazırladığı “Hunter” ile tanınan David Vail’in antoloji dizisi “Solos”, ABD yayınından sonra Türkiye’de de izlenebiliyor. Ağırlıklı olarak ölüm üzerine ama daha çok geride kalanların ruh hallerine dair yedi bölümlük dizinin her hikaye için usta bir oyuncuyu konuk ettiğini de bir kenara not düşelim.

Açıkçası, bu yedi bölüm içerisinde ölüme değil de daha çok yaşama dair anlatı inşa etmeyi tercih eden iki tanesinin öne çıktığını belirtmek gerek. Üçüncü bölüm Peg ve yedinci bölüm Stuart diğerlerinden bir nebze olsun ayrılıyor. Peki, nedir bu ikisini diğerlerinden ayıran temel şey. Aslında görünüşte, bu iki bölümün ana karakterlerinin 70 yaşı geride bırakmış insanlar olması açıklayıcı bir neden. Çünkü diğerleri gibi ölümle ‘genç yaşta’ yüzleşmiyorlar. Haliyle David Vail de (Bence çok farkında olmadan) ölüme değil daha çok yaşama odaklanmak durumunda hissetmiş kendisini yaşını başını almış bu iki karakteri ele alırken. Çünkü artık yaşlı olan birisinin ölümü bu kadar büyük bir dehşet ve endişe ile karşılaması beklenmez. Ama onu dehşete düşüren, üzerine düşünüp kafa yorduğu geçmiş hayatıdır büyük ihtimalle. İşte bu doğal durum, iki bölümü diğerlerinden ayırıyor.

Diğerlerini sıkıntılı kılan şeylerden bir diğeri ise ölüm gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalanların genç olması kadar, meselenin çok Amerikanvari kavranması. Örneğin ilk hikayedeki Leah’ın annesinin ölümüne itiraz etmek için zamanda yolculuğu bulma çabaları, ölüme meydan okuyan gençliğin........

© Evrensel


Get it on Google Play