We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Figüran olmayı reddetmek

20 11 71
14.08.2021

İnsanoğlunun dijital alanda ya da sosyal medyadaki personaları vazgeçilmez bir biçimde sinemanın da içine sızıyor hayli zamandır. Kökleri sinemanın icadına kadar gitse de, dijital çağla birlikte Matrix filmlerinin açtığı kapıdan giren sinema, ‘ikili’ dünyaları ve bilinçleri de her geçen gün merkezine yerleştirmeye başlıyor. Dijital alana dair macera arayışı 2018 tarihli “Başlat” (Ready Player One) gibi kendimizi bilgisayar oyunlarının içinde bulduğumuz yapımlarda karşılığını bulurken, sosyal medya personasının gerçek hayatta bir kabus olarak karşımıza çıkabileceğini 2020 yapımı “Ter” (Sweat) filminde görmüştük.

“Teknofobi” sinemanın bilimkurguya meyil etmesiyle başlayan bir durum. Haliyle, akıllı bilgisayarların, dünyanın sonunu getirecek yazılımların, eline silah alıp önüne geleni öldüren robotların, yarı insan yarı makine yaratıkların birer tehdide dönüştüğü onlarca yapım izledik beyazperdede. Bu yapımların kiminde, yazılımın/makinenin insan soyuna bir tehdit olmaktan çok kendi kimliğinin, anlamının peşinden koştuğu hikayeler vardı. En unutulmazı “Blade Runner” kuşkusuz. Bu hafta gösterime giren ve bütün tanıtım süreci boyunca seyirciye eğlence vaat ettiği anlaşılan “Gerçek Kahraman” (Free Guy) da bir bilgisayar oyununda figüran olarak yazılmış karakterin bilinçlenme hikayesi olarak özetlenebilir.

“Özgür Şehir” olarak bilinen bir kentte bankada gişe memuru olarak çalışan Guy adlı bir adamla tanışıyoruz. Aynı bankada güvenlik görevlisi olan yakın arkadaşı Buddy ile her gün benzer ritüelleri........

© Evrensel


Get it on Google Play