We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çernobil’e Hollywood yorumu!

21 14 0
24.07.2021

İki yıl önce HBO yapımı “Çernobil” dizisi hayli yer etmişti gündemde. Dizinin yaratıcıları, dünya tarihinin en büyük nükleer felaketlerinden birisini, yakıcı sonuçlarıyla birlikte aktarırken hem sinema sanatının birikimini ustaca kullanmış hem de dramatik yapıyı inşa ederken artık amentü haline gelmiş ‘soğuk savaş’ jargonuna mesafesini korumayı başarmıştı. Dizi birçok yönüyle tartışılırken, bendeniz de “Utanç ve Onur” başlıklı bir eleştiri kaleme alarak, felaketin ortaya çıkışındaki utanca ve boyutlarının büyüyüp bütün kıtayı etkilemesinin önüne geçen onura dair birkaç kelam etmiştim. Belli ki bir grup Rus sinemacı, “Bir de bizden dinleyin” diyerek harekete geçmiş ve bu hafta Netflix Türkiye’de gösterime giren “Çernobil 1986” filmini çekmeye karar vermiş. Ama sanki yanlış karar vermişler gibi.

Bu kadar kısa aralıklarla aynı tema üzerine iki içerik izleyince ister istemez bir karşılaştırma refleksi oluşuyor. İlerleyen satırlarda belki başka örnekler de veririz ama dizi ve film arasındaki temel fark, bir Amerikan dizisi olan “Çernobil” ana akım Hollywood anlatısına ne kadar mesafe koyuyorsa, Rusya yapımı “Çernobil 1986” da o kadar yakınlaşmaya çalışıyor.

Evet, film temel olarak bir Hollywood anlatısı inşa ediyor ve bunun için de Çernobil’i hikayenin parçası haline getiriyor. Filmin aynı zamanda yönetmenliğini de yapan, Rusya’nın gözde oyuncularından Danila Kozlovskiy’nin canlandırdığı Alexey nükleer santralin itfaiye biriminde çalışmaktadır. Bir gün gittiği kuaförde eski sevgilisi Olga ile karşılaşıyor…........

© Evrensel


Get it on Google Play