We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Babylon Mannheim!

30 11 6
08.05.2021

Takip edenler hatırlayacaktır, bu satırların yazarına göre son dönemin en iyi birkaç yapımı arasında yer alan “Babylon Berlin” dizisini. Volker Kutscher’ın eserinden uyarlanan yapım, 1920’li yılların sonundan başlayarak adım adım Nazilerin iktidarı ele geçirişini polisiye bir olay örgüsü içinde anlatıyordu. Dizi, bir yandan Nazizm fikrinin toplumda nasıl kök saldığının izini sürerken, diğer yandan bu ideolojinin devlet içinde serpilip büyümesinin, destek görmesinin perde arkasına tanıklık etmemize fırsat veriyordu.

Almanya’da yeni kuşağın şimdiye kadar pek dikkat çekmeyen isimlerinden Julia von Heinz’in geçen yıl Venedik’te en iyi film için yarışan yapımı “Ve Yarın Tüm Dünya” (Und morgen die ganze Welt) da “Babylon Berlin”i hatırlatıyor bir bakıma. Netflix’te yayımlanmaya başlayan film, bugünün Almanya’sında bir grup antifaşist genç ile Naziler arasındaki gerilimi anlatıyor.

Mannhaim’da yaşayan ve hukuk okuyan Luisa, bir apartmanda komün hayatı süren antifaşist gruba katılıyor. Çocukluk arkadaşı Batte’nin de olduğu bu grup, Neonazilerin etkinliklerine basit müdahalelerde bulunuyor. Onların toplantılarını basıp yumurta, pasta atarak teşhir faaliyeti yürütüyorlar. Grubun liderlerinden Alfa adlı gencin zaman zaman radikalleşme eğilimi gösteren tavırları dışında barışçıl bir ekip........

© Evrensel


Get it on Google Play