We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Genç Ahmed’in acıları!

22 12 0
05.06.2021

Belçikalı yönetmen kardeşler Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, otuz yıldır Avrupa’nın yaşadığı dönüşümü mümkün olduğunca yoksulların gözünden anlatmayı tercih ediyorlar. Alt sınıfların, kadınların, çocukların ve gençlerin ekonomik, demografik ve kültürel dönüşümler karşısındaki savruluşlarını, çaresizliklerini anlatan sinemalarıyla çağa tanıklık ediyorlar adeta. Bu çabaları hem seyirciden hem de festivallerden iltifat da görüyor haliyle.

Daha önce 1999’da “Rosetta” ve 2005’te “Çocuk - L’enfant” ile iki kez Altın Palmiye’yi kazandılar. 2019’da yönetmen ödülü kazandıkları “Genç Ahmed” (Le jeune Ahmed), aynı yıl Türkiye’de Filmekimi’nde seyirciyle buluşmuştu. Pandemi koşulları nedeniyle olsa gerek vizyon şansı bulamayan yapım, şu sıralarda MUBI’de izlenilebilir.

“Genç Ahmed”, Dardenne Kardeşlerin bugüne kadar yaptıkları ve artık bir ezber haline getirdikleri sinemalarıyla uyumlu olduğu ölçüde güçlü, ancak ele aldıkları konuya olan kültürel mesafeleri, mevzunun hassasiyeti nedeniyle hareket alanlarının kısıtlı olması nedeniyle de sorunlar barındıran bir yapım.

Filmin güçlü yanları, yönetmenlerin alametifarikası haline gelen yakın plan omuz kamerası kullanımıyla seyircinin karakterin yaşadığı gerçekliğin içine düşürülmesi. Bu kez Belçika’daki Müslüman cemaatine ve özel olarak bu cemaat içinde hızla radikalleşen ergen yaşlardaki bir erkek çocuğuna odaklanıyor kamera. Modern görünümlü, seküler bir ailede büyüdüğünü anladığımız Ahmed ile bir cami imamımın etkisiyle hızla radikalleşmeye başladığı bir anda tanışıyoruz. Araya serpiştirilen bilgilerden karakterimizin son birkaç ay içerisinde bu........

© Evrensel


Get it on Google Play