We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Marksizmin Doğu'ya açılışı

17 14 0
13.07.2021

Cenk Ağcabay’ın Nota Bene Yayınlarından yeni çıkan kitabının adı yazımın başlığı. Alt başlık ise: Sömürgecilik, Savaş, Devrim.

Cenk Ağcabay İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Yayıncılık, editörlük ve gazetecilik yaptı. 10 yıldır siyasi mülteci olarak İsviçre’de yaşıyor. Ve de zaman zaman rahatsız edildi. Rahatsızlığın kaynağı malum! Yalçın Küçük fikriyatının eleştirisi olan“Megalomania” adlı ilk kitabı 2008’de yayımlandı. 2009 yılında “TKP ve Doktor Hikmet”, 2015 yılında “Doktor Hikmet: Savaşçı Bir Hayat” adlı kitaplarının hepsi Sosyal İnsan Yayınları tarafından yayımlandı. “Marksizm Tartışmalarına Marksist Bakış”, “Türkiye’nin 1950’li Yılları”, “Dünya Yeniden Şekillenirken 1-2”, “IŞİD Gerçeği”, “Syriza Dosyası” adlı kolektif kitaplara yazılarıyla katıldı.

Cenk Ağcabay’ın iki ustası oldu bence. Biri Hikmet Kıvılcımlı, ötekisi ise Ayşe Nur. Cenk kitap dünyası ile aktif olarak Ayşe Nur’un kurduğu Belge Kitap Kulübünde buluştu genç üniversite öğrencisi iken. Orada kazandığı deneyim ile Kadıköy’de büyük kitap mağazası girişimi de oldu.

Diri bakışlı, sorgulayıcı kitapları ile dikkatimi çeken NotaBene Yayınevinin akademik kökenli Editörü Yalçın Bürkev’e de Cenk Ağcabay, “Bazı kaynaklara ulaşmamı ve çalışmanın kitaba dönüşmesini sağladı” diye teşekkür ediyor.

Marksizmin Doğuya Açılışı, bir inceleme/yorum olması yanında, Leninizmi de kapsayan iyi bir seminer kitabı bence. Başlıkların sıralanması, bunu doğruluyor: Büyük Savaş (1914-1918): “Avrupa Uygarlığı” Yarattığı Kan Deryasında Boğuluyor / Dünya Hakimiyeti: Kapitalist Politikanın Özü / Savaş, Sosyal........

© Evrensel


Get it on Google Play