We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dana dili, deve sidiği, sülük... TTB hangisiyle uğraşsın

43 44 47
06.08.2022

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit eden Mustafa Yücel, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Adli makamlar bu durumlarda faile münferit/meczup muamelesi yapmayı gelenek haline getirdi. Yani yapanın yanına kâr kalıyor. Fakat her ne halse bu figür artık istisnai değil, meczupluk toplum ortalamasını zorlama düzeyinde.

Yücel’in doktorun kapısına dana dili bırakması ‘karanlık sanatlar’ aleminde dil bağlama büyüsü olarak geçiyor. Nesne laf olsun diye seçilmemiş belli ki. Vaka üzerine TTB ve 51 tabip Odasıyla 39 uzmanlık derneğinin ‘saldırılara karşı bilimin ve bilim insanlarının yanındayız’ başlıklı bildirisi, sosyal medyada yükselen kamuoyu tepkisi toplumsal sorunun ne olduğunu gayet iyi ortaya koydu. Gerçekten de olmadık nesnelere olağanüstü anlamların yüklendiği, sorun-çözüm ya da neden-sebep ilişkisinin gizemli güçlerce yönetildiğine inanıldığı hurafe ve büyü çağı bilimi iteleyerek geri gelmiş gibi görünüyor.

‘Aya otoban yaptık desek inanacak olan kitle’ imalatı dünya ahvalinden de güç alarak gayet yerli-milli sonuçlar veriyor.

Birincisi; Tıbbi bilimlerin; dev ilaç tekelleri, özel zincir hastaneler, aşı laboratuvarları gibi bir dizi sektöre inanılmaz karlar sağlayan kapitalist kullanımının sonuçları modern sağlık sistemine güvensizliği büyüttü. Bu süreç özelleştirmeler ve kamusal sağlık hizmetlerindeki kesintilerle birlikte herkesin gözü önünde gelişti. Bugün sağlığa ve ilaca ulaşmak için prim ödemiş olmak yetmiyor. En küçük sağlık harcaması için ekstra para ödenmek zorunda. Pandemi dönemi, sağlık politikalarının nasıl bir soygun/sömürü odaklı olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye’de de devlet tedavisi........

© Evrensel


Get it on Google Play