We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yine hukuk… yine muhalefet problemi!..

31 16 27
27.10.2020

CHP, “21 soruda FETÖ’nün siyasi ayağı” adlı bir kitapçık hazırlıyor.

Hemen bir mahkeme kararı basıyor. Kitapçığın basım, dağıtım ve satışına yasak koyuyor. Dağıtıma girenlere de toplatma kararı çıkıyor.

Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu kitabın toplatılması ana muhalefet partisinin siyasi faaliyetine yargının ağır müdahalesidir” diyor. Doğru söylüyor, ama söylemekle kalıyor.

12 Mart ve 12 Eylül’ün faşist darbe günlerinde radyo ve TV kanallarında yayımlanan sıkıyönetim bildirilerinin başlıca konularından biri, “yasak yayınlar”dı. Ya “yasaklanan yayınlar”ın listeleri açıklanır ya da yakalanan “yasak yayınlar” konu edilirdi. Liste başında Marksist klasikler yer alır, ardı sıra diğer bilimsel eserlerin bulundurulması, okunması ve okutulmasının yasak olduğu bildirilirdi. Victor Hugo, Balzac, Tolstoy, Dostoyevski’nin romanları yasaklanırdı.

CHP Genel Başkanı Ecevit’i tutuklayan faşist 12 Eylül generalleri yazmasına da yasak koydular.

Şimdi yine o günlere dönülmüş görünüyor. Şu farkla ki, 12 Eylül faşizmi, “idamlık suç” işleyip TBMM’yi kapatarak seçimleri de iptal etmişti. Şimdi, çoğu işlevini yürütme lehine kaybetse bile, parlamento yerinde duruyor ve olup olmayacağı bir yana seçim ve hatta erken seçim lafları bile dönüyor ortalıkta.

Birkaç gün önce yine mahkeme kararları alındı. Anayasa Mahkemesi Cumhurcu Meclis........

© Evrensel


Get it on Google Play