We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye-Yunanistan: Savaş mı barış mı?

24 15 25
08.09.2020

Karşılıklı demeçler yaman. "Türkiye provokasyonlarına son verirse görüşmeler başlar” diyen Yunanistan Başbakanı K. Miçotakis sürdürüyor: “Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki kara suları hudutlarını uluslararası hukuk kapsamında görüşmeye hazırız ama bunu tehdit altında yapmayacağız. Tehditleri sonlandırın ki görüşmeler başlasın.Erdoğan tehditle yanıt veriyor: “Ya siyaset ve diplomasinin diliyle anlayacaklar ya da sahada yaşayacakları acı tecrübelerle anlayacaklar.

Sadece demeçlerin dili yaman değil. Dillerdeki sertlik uygulamada da aynıyla vaki. Karşılıklı NAVTEX’lerin ardından tatbikatlar geliyor. Önce Yunanistan Kıbrıs’la tatbikat yapıyor, Fransa ve hatta Libya’da Türkiye’ye yakın duran İtalya da katılıyor. ABD katıldı denemez, ancak uçak gemisi Eisenhower’in bölgede olduğu biliniyor.

Ardından Türkiye ile KKTC “ortak” tatbikatı başlıyor.

Almanya ara buluculuk yapmak ister gibi, ama AB üyesi Yunanistan ve Kıbrıs’ı desteklediğini açıklıyor. Rusya sinekten yağ çıkarma peşinde. Türkiye Batılı müttefiklerinden ne kadar uzaklaşırsa o kadar işine geliyor ve hem nalına hem mıhına politikası izliyor.

İki ülke arasında ipler gerildikçe geriliyor. Türkiye ile Yunanistan arasındaki güç dengesi Türkiye’nin lehine, ancak gerilen ipin bir ucunda Türkiye diğerinde tek başına Yunanistan yok. Yunanistan arkasına AB ve........

© Evrensel


Get it on Google Play