We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İkinci TÜİK: Sağlık Bakanlığı!

23 29 28
18.08.2020

Mustafa Yalçıner

İlk kuruluş yıllarında kaçınamayacağı piyasaya ram olmayı reddettiği için sosyalizme demediğini bırakmamıştı kapitalistler. Trotskistler de “kumanda ekonomisi” deyip desteklemişlerdi.

Oysa tekel, rekabetin yanında ama üzerinde var olmuştu ve sosyalizmden önce birçok alanda geçersizleştirdiği piyasanın tekerine çomak sokmaya başlamıştı çoktan. Şimdi tek adam rejiminde bu kanıtlanıyor durmadan. Köprüden geçsen de geçmesen de vadedilmiş getirisi birkaç yandaş tekelin hesabına yazıyor, hani piyasa, nerede? İhale alınırken de yoktu, köprü ve tünellerin kaymağı yenirken de! Ya da muhalif belediyeler, yasada yazılıyken, bağış toplayamıyor, ancak rejim ve yandaşları yapabiliyor bunu. Faizi indir, indir! Piyasa mı şekillendiriyor faizi? Hadi canım, piyasa sadece bu kadarı da olmaz restiyle yukarıya fırlatıyor.

Geçenlerde Resmi Gazete’de bir yenisi yayımlandı piyasa-tanımaz ekonomi yönetmeliğinin. İkinci el araba piyasasına narh kondu! Araba kiralama şirketleri ellerindeki arabayı bir yıl kullanmadan satamayacaklar -hani ticaret özgürlüğü, nerede? Ve sıkı durun, yetki belgeniz yoksa, ikinci el oto satışını yılda ancak üç kez yapabileceksiniz! Belge ise, koşullu ve bakanlıktan alınıyor.

En yenisi ise şu: Döviz uçtu ya! Kapitalistin bankada doları ya da avrosu var ve çekmek istiyor. Olmaz! Komisyon vereceksin. Yani haraç! Binlerce lira. Kabul etsen bile günler sonra çekebiliyorsun dövizini.........

© Evrensel


Get it on Google Play