We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hukuksuzluk, sermaye ve muhalefet

16 13 38
20.10.2020

Yaşıyoruz, tanığız, bu ülkede hukuk yerlerde sürünüyor.

Hukuk, her durumda, “kurulu düzen”in onaylayıcısıdır. Sınıflar üstü hukuk yoktur. “Herkes için hukuk” burjuva yutturmacaları ve küçük burjuva hayallerin nesnesidir yalnızca. Toplumsal yönü olmadığı için tüm biçimselliğiyle sadece “hukuk önünde eşitlik” olan burjuva demokrasisi de, bu nedenle “herkes için” değildir, ama burjuvazinin egemenliğini ifade eder.

Burjuva hukuku ve burjuva demokrasisi dar ve güdüktür. Her ikisinin de örneğin düşüncesini ifade etme hakkı bulunduğunu ileri sürerek, işçiyle fabrikatör ya da bankeri eşit varsayar. Oysa eğitimden de sınırlı yararlanabildiği için işçi, yaymak istediğinde, düşüncesini sistemleştirmede sıkıntı yaşaması bir yana çevresindeki birkaç kişiyle konuşabilmenin ötesinde çok az olanağa sahiptir. Örgütlü olmadığında düşünceleri neredeyse kendisine kalır. Toplantı salonları kira ister, gazete ve TV yayıncılığı ateş pahasıdır, dağıtım şirketleri parasız iş yapmaz; gerekli harcamaları ancak kapitalistler kolaylıkla üstlenebilir. Eşitlik laftadır!

Ancak örneğin düşünceyi yayma hakkına yasal/hukuksal sınırlamalar koyan faşist diktatörlük ve benzeri -otoriter, tek adam yönetimi vb. diyelim- devlet biçimleriyle karşılaştırıldığında bu da bir şeydir. Bir de kendi hukukunu bile tanımaması vardır burjuvazinin çünkü. Buna tartışmasız karşı........

© Evrensel


Get it on Google Play