We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Güçlendirilmiş parlamenter sistem kimin?

23 20 31
24.11.2020

Berbat bir rejim altında yaşadığımız tartışılmaz. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denen tek adam yönetimi katlanılır türden değil ve bertaraf edilmesi şart. Öyle ki, borç için ABD ile Ülkü Ocaklarını kapatan Avrupa’ya muhtaç olan Erdoğan manevraya zorlanıp “hukuk reformu”ndan söz açar oldu.

Sorun, yerine ne konacağında.

Erdoğan’ın gündeme taşıyıp belki de Bahçeli’siz sürdürmeyi tasarladığı beş para etmeyeceği baştan belli “hukuk reformu” güzellemeleri alternatif olabilir mi? Burjuva muhalefetten bu göstermelik şirinliğe ram olup Erdoğan’a elini uzatacak çıkar mı? Çıksa, yaraya merhem olur mu?

Yoksa en son Erdoğan’ın Eski Başbakanı Davut Bey’in yeni anayasa taslağının merkezine koyduklarını açıkladığı “güçlendirilmiş parlamenter sistem” mi çaredir? Bu merhem derde deva olur mu?

Çağdaş bir anayasa”yla; güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi”ni savunduğunu açıklayan Demirtaş’ın da katılımıyla burjuva muhalefet cephesinin tek adam rejiminin karşısına koyduğu bu: Eskisinin savunulacak yanı bulunamadığı için “güçlendirilmiş” sıfatıyla tahkim edilmeye çalışılan bildiğimiz parlamenter sistem!

Burjuva muhalefetin kurtuluş reçetesi bu. Ama tek adam rejiminden az çok farklı olan parlamenter rejim, gerçekte Erdoğan’ınkinden ne kadar farklı?

Evet, şimdi Erdoğan kararnamelerle yönetiyor ve........

© Evrensel


Get it on Google Play