We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

En zenginler ve metal işçileri

18 17 0
21.01.2020

OXFAM’ın dünyadaki gelir dağılımıyla ilgili yeni raporu müthiş! Müthiş ne kelime. Dudak uçuklatıcı.

Gelir dağılımı, tabii ki, üretim araçları mülkiyetinin dolaysız bir sonucu.

Türkiye’de örneğin ev ve araba ya da az-çok geçinebilecek büyüklükte bir toprak sahibi olmak bile mesele. Nüfusun büyük çoğunluğu kirada ve atadan kalma arabası olanlar bile akaryakıt masrafını karşılamaya güç yetiremediği için çoğu kez toplu taşımayı kullanıyor. Ancak sorun başını sokacak bir ev ya da bir arabaya sahip olmak değil.

Kaç kişinin fabrikası var? Banka sahipleri toplam kaç kişi? İthalat ve ihracatçı büyük tüccar ya da maden sahibi olanların toplamı ne? Nüfusun kaçının market zincirleri var? Türkiye’deki enerji üretim ve dağıtım şirketi sahiplerinin miktarı ne? Ya dünyada? Sorun burada.

Fabrikalarla madenler bankalarla sigorta şirketleri türünden sair sermaye ve yatırım sahipleri, büyük tekel patronları yani, büyük toprak sahiplerini de eklerseniz, büyük mülk sahipleri, tartışmasız ki, gelir dağılımından aslan payını alıyor. Bundan doğalı yok. Gelirlerin fabrikalarla bankaların sahiplerinin cebini doldurup banka hesaplarını şişirmesinde şaşılacak şey yok. Rüzgar ekersen fırtına biçersin!

OXFAM’ın rakamları şöyle:

Dünyanın en zengin yüzde 1’lik bölümü hemen hemen dünya nüfusuna denk düşen 6.9 milyar kişinin toplam servetinin 2 katına sahip.........

© Evrensel