We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Elveda damat bey!...

32 2 15
10.11.2020

Şu burjuvazi kimlere elveda çekmemişti ki! Kimlerden korku ve öfke duyuyorsa tümüne elvedaydı. Elveda demedikleri, yalnızca bozuşturup kendisine benzettiklerine inandıklarıydı.

Proletaryanın kaçarı yoktu, ona elveda dendi. Egemenliğini kurar mı kurardı, korku büyüktü. Paris’teki komününü kana boğmuş, Sovyetler olarak örgütlenen ikinci deneyini, kaleyi içten fethetme yoluna da giderek, ancak 40 yıl kadar sonra püskürtebilmişti, ama neler çekmişti.

Devrimi, reform bile denmeyecek şekle sokup zararsız hale getirmeye çalıştı. Berat Damat istifa ettim deyince, örneğin Kütahyalı Rasim kaleme sarıldı: İktisadi devrim yapmaktaymış, finansal devrim yarım kalırmış, Türkiye imalat-ihracat devrimini yapmak zorundaymış! Vay be!

Şimdi ama, Damat Beye de bir elveda demenin zamanıdır. Darısı nicelerinin başına.

Şu kapitalizmin ayağı sürtmeye başladığından bu yana burjuva siyasallığı bir alem. Günlerdir Amerikan Seçimleriyle yatıp kalkıyorduk: Hangi eyaletin ikinci seçmenlerini hangisi alıyor, Biden mı Trump mı? İstanbul yerel seçimlerine dönmesine birkaç parmak kalmıştı. Trump hâlâ “Hiçbir şey olmadıysa bile bir şeyler olmuştur” deyip itirazlar için kolları sıvamada. Ama Amerikan burjuva toplumunun ortadan ikiye yarılmasının tedavisi var mıdır yok mudur sorusu bir yana, bitti gibi.

O haydi seçimdi, oylar sayılıyordu. Ya Damat Beyin istifası?! İnstagram’dam........

© Evrensel


Get it on Google Play