We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Domates.. patlıcan.. soğan.. patates.. sivri biber

39 12 51
12.02.2019

Hangisi? Domates, patlıcan, patates, sivri biber mi, soğan mı; yoksa mermiyle bomba mı?

Sebze meyve fiyatları malum. Uçmuş gitmiş. Yakalayana aşk olsun!

Sadece sebze meyve olsa neyse. Eti gören yok sayılır. Belki ancak ayda birkaç kez. O da yemeklere katılmış kıyma olarak. Ya yumurtayla peynir zeytin? Onların hali hal mi?

Soğansız hangi yemek yapılır?

Tartışmalıdır; menemen soğanlı mı yapılır soğansız mı! Haydi soğansızı yapılsın. Ona da domatesle biber koymadan olmaz. Ve hele yumurtasız hiç olmaz. Soğan ateş pahası da diğerleri değil mi? 5 liradan aşağı domates bulan beri gelsin. Biberse 10 liralarda. Gel de ye bakalım!

Ama ille de yenecek! İnsan yemeden edemez. Bütün canlılar yiyecek. Kurt kuzuyu yer, tavuk solucanı, kurbağa ufak tefek sinek türlerini. En kolayı onlardır, koyun kuzu otlar. Ama onlar da yiyecek ot bulmalıdır.

Ekmek örneğin, yenmeden olur mu? Olmaz; ama gelin görün ki, ekmeklik buğdayını üretemiyor artık Türkiye. Kendine yeter az sayıda ülkeden biri olan ülkemizin getirildiği hal hal değil! Dikkat edilsin: Son 15 yılda Türkiye 52.2 milyon ton buğday ithal ediyor. Buğday ithali için harcanan para 73 milyar lira!

Sonra? 15-16 yıldır aklına denetim gelmeyen Ticaret Bakanlığı hallerde denetime başlıyor. Kim, sebze-meyvenin, tarladan tüketiciye kaç komisyoncu/aracıdan geçilerek getirildiğini bilmez! Şimdiye kadar sadece Ticaret Bakanlığı bilmez,........

© Evrensel