We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devlet çok mu yaşasın ya da kimin devleti?

28 10 13
17.11.2020

Geçtiğimiz cumartesi CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Halk TV’de Fatih Ertürk’ün programındaydı. Aman ne programdı!

Sadece bir örnek. Aynı konuda belki böyle vurgulu konuşmayacak vekil de vardır CHP sıralarında, ancak Erol CHP’nin genel yaklaşımını öylesine üstüne basa basa anlattı ki, parmak ısırttı.

Liyakatten, hukuktan devlete geldi konu. CHP zaten “Biz kurduk” diye övünür. Arkadaşımız tüy dikti. Devlet de devlet. “Kişiler ve partiler gelip geçici, ama illa ki devlet”. “Üstün olan”, “gözbebeği devlet”.

“Hani devleti yaşat ki millet yaşasın” der ya insana değil, topluma da değil, ama devlete öncelik veren aşırı otoriter monarşist ya da faşistler - öyle. Sadece hatırlatmadı, tümünü sollar gibiydi.

Hem de devletin işçi ve emekçilerin milyonlarcasını ücretsiz izin ya da başka isimler altında veya düpedüz işten atarak, pandeminin kucağına 5 kuruşsuz, hastanesiz-tedavisiz, işsiz güçsüz terk ettiği koşullarda! Şehir hastanesi ya da özel deyip kamusal sağlık hakkını ellerinden almış olduğu insanlarımızın derhal solunum cihazı bağlanması gereken on binlercesini hastane koridorlarıyla kapılarında sırada beklettiği bugünlerde. Ve utanmadan. Devletmiş!

Devlet mi insan mı? Hangisi? Beyimiz devlet diye bağırıp duruyor! CHP’nin genel yaklaşımı ve politikası da farklı değil. Devlet! “Biz kurduk”!

Kurduğunda az-çok iyiydi, tamam. Hiç değilse emperyalizme iyi kötü........

© Evrensel


Get it on Google Play