We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çapaklı’yla Çavuşçugöl, Ayasofya ve iktidarla muhalefet

26 14 22
28.07.2020

AKP doludizgin gitmelerde. Durmak ne söz, yavaşlarsam düşerim diye korkuyor. Korkusu dağları bekliyor. “Dağlar” atalar sözünden geliyor. Yoksa asıl korku fabrikalarla köylerden. Bir de kadınlarla gençlerden.

Eskiden “talebeler”den çekinirdi, hükümetler, onları hasım bellerdi. Onları muhalif, hatta komünist, “eşkıya” falan sayardı. Zulümler onlar içindi. Ne bir hak arayışı ne bir gösteri. Parmaklarını kımıldatsalar saldırıya uğrarlardı. Taşıyıcı onlardı çünkü. Suçlanan Marksizm olurdu. Suç aletleri, genellikle “yasak yayın”dı.

Şimdi öyle mi ya?! AKP ile çok mesafe aldık! Artık suçlanmayan, “hayır” ya da “olmaz” dediğinde “kırk katır mı kırk satır mı?” seçip denemeyen kimse kalmadı. İlerledik!

İşçiler, beşi onu bir olup hak istemeye görsün. Ya cop ya gaz! Memurlar da öyle.

Kadınlar hele. Günde birkaçı cinayete kurban gidiyor. Geride kalanlar, ellisi yüzü bile “bu kadar da olmaz” demeye görsünler. İşte son örnek: İzmir’de uğradıkları saldırının ardından Beşiktaş’ta kadınlar İstanbul Sözleşmesiyle ilgili forum düzenlemek istiyor. Vay!.. Sen misin isteyen. Engel ve 8’ine gözaltı. İzmir’de de Pınar kardeşlerinin katlini protesto etmek istemiş, yerlerde sürüklenmiş, en az 15’i gözaltına alınmıştı.

Gençlere torpil yok! C. Bşk.nın YKS öncesi düzenlediği online yayında yüz binlerce “oy moy yok!” tepkisi........

© Evrensel


Get it on Google Play