We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Hepimizin gemisi’ne ne oldu?

27 39 14
06.10.2020

Hatırlayan var mı, kapitalizmin krizinin ilk başladığı dönemlerde bir “gemi” tartışmasıdır gitmekteydi: “Hepimiz aynı gemideyiz”!

Aslında her başları sıkıştığında tuzu kuru iri kıyımlar klişeyi yeniden piyasaya sürerler. Şöyle bir dönüp bakın geriye göreceksiniz.

Ancak bir süredir “gemi” muhabbetine ara verildi. Pek akıllara gelmiyor bu sıralar. Yoksa akla düşürecek ihtiyaçtan bol ne var! Dört bir yan “düşman”la çevrili ya da durup durup yeni düşmanlar keşfediliyor ya. Tam sırası işin gerçeği. Ama yok. Ne Libya’da Hafter’e ve de arkasındakilere, Ruslardan Mısırlılara kadar cenk edilirken “gemi” dendi. Ne gerçekten gemiler, Oruç Reis’le örneğin savaş gemileri Akdeniz’de turlarken “Aynı gemideyiz” demek akıllara geldi. Suriye’de de yoktu gemiler. Şimdi salgının ağırlaştırdığı kriz, üretim alanından döviz cephesine sıçramış, yılbaşından bu yana döviz karşısında ¼’ten fazla değer kaybeden TL’nin değeri son günlerde sıçramalarla düşerken yine yok gemiler!

Okullar açılamayıp uzaktan eğitime geçilmek farz sayıldığında EBA denen sistem çökünce “Hepimiz aynı gemideyiz” denmedi, ama bakan sistemin çökmesi iyidir türünden olmayacak şeyler geveledi ağzının içinde. HDP’ye yönelik son tutuklama furyasında bile “düşmandır”, “teröristtir” filandan yola çıkılıp bile gemi muhabbeti yapılamadı. Bir de bakıldı ki,........

© Evrensel


Get it on Google Play