We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez Bankasının faiz kararı

8 9 0
22.10.2020

Son günlerde merakle beklenen Para Politikası Kurulunun faiz kararı nihayet açıklandı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 10.25 seviyesinde sabit bırakırken, geç likidite penceresi faiz oranı ile gecelik repo borç verme faiz oranı arasındaki fark 300 baz puana çıkarıldı. Bu karar ile Merkez Bankasının kurdaki sert hareketlere karşılık piyasayı fonlamakta ağırlıklı olarak kullandığı geç likidite penceresi faizi yüzde 14.75’e çıkarılmış oldu.

Karar öncesinde piyasa beklentisi politika faizinde 200 baz puana yakın bir yükselişe işaret etmekteydi. Bu beklentiyle döviz kurunda bir miktar gevşeme yaşanmıştı. Ancak Merkez Bankasının piyasa beklentilerinin aksine politika faizine dokunmamayı tercih etmesi döviz kurunun tekrar yükselişine neden oldu. Peki bu karar Merkez Bankasının daha fazla sıkılaştırmaya gitmekten kaçındığı anlamına mı geliyor? Hayır bunu da söylemek için henüz erken. Zira Merkez Bankası bir süredir piyasayı farklı kanallardan fonluyor. Bu kanallarda uygulanan faiz oranları arasındaki marj genişledikçe Merkez Bankası faiz oranlarına ilişkin yeni bir karar alma gereksinimi duymaksızın gündelik gelişmelere göre fonlama maliyetini yükseltip düşürebiliyor.

Bu kanallardan biri gecelik borç verme olanağı. Buradaki faiz oranı yüzde 11.75 seviyesinde. Diğeri 2018 yılında alınan sadeleştirme kararı gereğince politika faizi olarak belirlenen haftalık repo ihale faizi. Buradaki faiz oranı ise 10.25........

© Evrensel


Get it on Google Play