We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD beyzbolunda siyah ligi dönemi -1

12 13 2
26.10.2020

ABD’de bu yıl ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan Siyah (Negro) Ligi’nin kuruluşunun 100. yılı kutlanıyor. The New Yorker dergisi geçtiğimiz hafta Kadir Nelson’ın bu kapsamdaki “Centennial” çizimlerini kapağına taşıdı ve beyzbolda şampiyonun belirlenmek üzere olduğu şu günlerde önemli bir hatırlatmada bulundu. Bu vesileyle ben de Siyah Ligi’nin zengin ve sürprizlerle dolu tarihine bir bakalım istedim.

***

19. yüzyılda beyzbol, ABD’nin sayılı “ortak değer”lerinden biriydi. İç Savaş (1861-1865), köleliğin kaldırılması (1865) ve Yeniden İnşa (1863-1877) süreçleri sonrası 1887’ye kadar siyahlarla beyazlar birlikte beyzbol oynayabiliyordu. Ancak 1887 itibarıyla işler değişti. Hayatın her alanında ırk ayrımcılığına dayanan “ayrı ama eşit” safsatasının hakimiyetinde, en büyük kulüplerin ve stadyumların sahibi beyazlarla siyahların aynı sahada yer alamayacağına hükmedildi.

Bu yasak işleri zorlaştırsa da siyahların beyzbol sevgisini azaltmadı. 1920’de Andrew “Rube” Foster’ın çabalarıyla ortak bir Siyah Ligi kurulduğunda ülke çapında çok sayıda nabeyaz (colored) “turne takımı” vardı. Siyahların yanı sıra Latinleri, Yerlileri de kapsayan Siyah Ulusal Ligi takımları bu anlamda beyaz liginin aksine ırkçılıktan uzaktı.

ABD’de Ortabatı olarak adlandırılan Chicago, Indianapolis,........

© Evrensel


Get it on Google Play