We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Züğürt devlet, züğürt ağa

65 8 48
17.02.2019

“Ne diyorlar; domates, patlıcan, patates, sivri biber... Düşünün bir merminin fiyatı nedir, düşünün. Kalkıyor patates, soğan, domates, bunlarla konuşuyorlar” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı, bir başka konuşmasında da hızını alamayıp “Devlet halde terör estirenlerin de işini bitirir” diyordu. Sebze halinden, hal esnafından inlerine girilmesi gereken terör yuvaları gibi bahsediliyordu. Hallere baskınlar düzenleniyor, esnafa yüklü para cezaları kesiliyordu. Yükselen domates, biber, patlıcan gibi sebze fiyatlarıyla baş edemeyen devlet, çözümü onları satacak tanzim satış noktaları, belediye marketleri, satış çadırları açmakta buluyordu.

CHP’li Özgür Özel’in dediği gibi “En stratejik fabrikaları satanlar manav açmayı müjde olarak veriyor”du. Bu bir çöküş hikayesiydi aslında. Tıpkı Haraptar köyünün haşmetli ağası Züğürt Ağa’nın yaşadığı çöküş gibi. Cumhurbaşkanı ya da damat Albayrak ağızlarını açıp domates, biber, patlıcan dedikçe akıllara Barış Manço şarkısıyla birlikte, domatese yapılan vurgu nedeniyle çöküş sonrası mahalle aralarında domates satmaya çalışan Züğürt Ağa ve senaryosunu Yavuz Turgul’un yazdığı Nesli Çölgeçen’in unutulmaz filmi Züğürt Ağa’daki Şener Şen geliyordu.

Filmde Haraptar köyünün ağası (Şener Şen) güreşe meraklıdır ve sık sık ünlü pehlivanlarla güreş müsabakası tertiplemektedir. Bu müsabakalar sırasında ağanın işçilerinden birinin işi pehlivanları ayarlayıp yenilmesini sağlamaktadır. Çünkü ağa kazandığı her güreşten sonra büyük bir ziyafet vermektedir. Yoksul köylüler memnundur... Ama yağmur yüzü görmedikleri için de endişelidirler. Çünkü toprak kuraklaşınca köylü zor durumda kalır. Yağmur duasına çıkarlar ama sonuç gene de değişmez.

O günlerde ailesiyle bir adam (Kekeş-Erdal Özyağcılar) gelir, ağadan iş ister. Kahya (Can Kolukısa) pek gözünün tutmadığını söylese de ağa onu işe alır. Bu sırada ağanın Ankara’dan partiden misafirleri gelir. Birlikte yemek yedikten sonra köylünün yanına giderler. Partililer konuşma yaparlar. Aynı dönemde şıh da karşı partinin adamlarıyla birlikte köyü gezmeye başlamıştır. Ağanın adamları yeni bir pehlivanın geldiğini ve kendisiyle güreşmek istediğini söylerler, ağa hemen kabul eder. Fakat pehlivan ağayı yener.

Seçim günü gelir. Ağa köylüye güvenmektedir ve siz hangi partiye oy........

© Evrensel