We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sol ittifak Türkiye’nin umududur

21 11 1
02.07.2022

NATO toplantısı ve Türkiye’nin kararı ya da kararlı duruşu! Beğendiniz mi?

Yandaş medyada yansıyan haber böyle olsa gerek. Peki, birincisi Cumhurbaşkanının toplantıya taşıdığı karar Türkiye’nin kolektif kararı mı, yoksa kişisel siyasi bir karar mı? Daha açık söylemem gerekirse, NATO toplantısına taşınan karar parlamentoda görüşülüp de Cumhurbaşkanına alınan kararı toplantıya taşıma yetkisi verildi mi?

Bu giriş garip geldi, değil mi? Halkın seçtiği yetkili cumhurbaşkanına parlamentonun yetki vermesi söz konusu olabilir mi, zira parlamentoyu da cumhurbaşkanını da aynı halk seçmiştir, diye düşünebiliriz. İşte, yanlış olan da yukarıdaki giriş paragrafı değil, alim hukukçuların siyasi hırslara hizmetle Türkiye üzerine ördükleri çoraptadır.

Bir uluslararası toplantıya gidilirken neden, sırasıyla, ABD başkanı, İngiltere başbakanı ya da Almanya başbakanı ile görüşme arzusu öne çıkıyor. Çünkü onların arkasında güçlü ekonomileri ve farklılıklara rağmen bizdeki ucube siyaset sistemi değil, tüm dünyanın kabul ettiği siyasetin her kademesindeki yetkilinin bir şekilde denetime tabi olduğu bir sistem ve bu sistemi özümsemiş halk var. Diğer bir deyişle, bir siyasetçi kendisini ne denli güç algılarsa algılasın, arkasına halkını almadıkça güçsüzdür. Yarın yüce mahkeme kurulacaksa, siyasilerden önce, beş günlük dünya nimetine kanarak bir ulusu kepaze eden bu ucube sistemi halkımıza giydirmede başarı sağlayan sözde hukukçular yargılanacaktır. Şeytan da aslında bir melektir, şeytanlaşınca meleklik düşüyor.

Son NATO toplantısı, Türkiye’nin yaşadığı siyasi kriz, içine girdiğimiz sosyoekonomik çukur ve tüm bu badirelerden kurtulma ümidi ile yöneldiğimiz seçim (O da belli değil!) ve güya bir memleketi siyasi hırstan kurtarma adına girilen altılı ittifak! Bu çok bilinmeyenli bulmacaya acaba emperyalist zihniyet nasıl bakar, sol zihniyet nasıl bakar? Sanırım mesele oldukça açık ve ortada, emperyalist odaklar, işlerin yürümesini, ancak haramiliğin gizlenmesi adına........

© Evrensel


Get it on Google Play