We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geçmişe değil, geleceğe bakmak

13 12 13
21.05.2022

Bir 19 Mayıs kutlamasını daha idrak ettik. Osmanlı’nın küllerinden modern bir ulus devlet yaratma mücadelesinin ilk adımı olarak 19 Mayısları kutlamak hem heyecan verici hem de ileriye yönelik düşüncelerin oluşumu vesilesidir. Sanırım, kutlama vecdi ile kapıldığımız heyecanlarda geçmişi yaşarken, geleceği hemen tamamıyla ihmal ediyoruz. Gelecek ise heyecanla değil, akılcı planlama ve çaba ile yaratılır.

Türkiye’nin bugünkü durumu acaba Osmanlı’nın son durumunu mu, yoksa cumhuriyetin ilk yıllardaki heyecanı ve kalkınma coşkularını mı yansıtıyor? Bir konuda aldanmayalım. Tabii ki, bugün genç ve yaşlı herkes sokaklarda telefonla konuşabiliyor, evlerde her türlü alet, edevat ev işlerini kolaylaştırıyor, çok daha fazla sayıda okul ve hastaneye sahibiz. Bunların hepsi doğru! Fakat unutmayalım ki, önemli olan anlık görüntü değil, gidişattır. Yine unutmayalım ki, insanoğlu anlık parıltılara kapılarak gidişatı göz ardı edebilmektedir. İşte, şu anda Türkiye’de gerçekleşen manzara tam da budur: Anlık parıltıya kapılıyoruz ve hazin gidişatı algılayamıyoruz bile. 19 Mayısları, 29 Ekimleri ve tüm içimizi hoplatan ulusal gurur günlerimizi anlık görüntüsüyle değil, gidişatın yönü ile değerlendirmemiz gerekir, zira gelecek gelecektir; gelecek geldiğinde ise bugünkü hatalarımızla dizimizi dövmememiz için gidişatla ilgilenmemiz elzemdir.

Gidişata bakarak, bugünün filizleri ve geleceğin umutları olan gençlerimizi mercek altına aldığımızda iki olumsuz görüntü içimizi burkuyor. Birincisi, gençlerimizin gözlerini gelişmiş merkez ülkelere dikmeleridir. Eğitim düzeyi yüksek ve potansiyel vadeden gençlerimizi, temel eğitim harcamalarını karşıladıktan sonra, ileri ülkelerin kullanımına sunuyoruz. Bu meseleyi bireysel karar olarak göremeyiz. Bu mesele ülkedeki siyasete, ekonomi yönetimine ve geleceğe bağlanabilecek umutlarla ilgilidir. Münferit hareketlenmeleri bir tarafa bırakıp, kütlevi duruma baktığımızda, kararların temelini gençlerin eğilimlerinin değil, siyasi........

© Evrensel


Get it on Google Play