We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İktidarın virüse karşı mücadelesi yalan, yasaklar ve cezalar üstüne kurulu

38 24 41
24.10.2020

Salgına karşı mücadele eden hekimler, aylardan beri vatandaşı, “Grip aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin. Çünkü bilinen griple, Covid-19’un birinin üstüne gelmesi her iki hastalığa karşı da mücadeleyi zorlaştırır” diye uyarıyordu. Sağlık Bakanlığı da bu uyarıyı doğru bulduklarını gösterecek biçimde, ihtiyaç olan aşı miktarının sağlanması için gerekli girişimleri yapacağını açıklıyordu.

Bu çağrılara ve Sağlık Bakanlığının vaatlerine inanan 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik hastalığı olanlar ise “Eylül ayında gelecek” denilen grip aşısı için geçmiş yıllarda olduğu gibi eczanelerine, aile hekimliklerine başvurarak sıraya giriyordu!

Eylülde aşı gelmedi; “Ekimde gelecek” dendi. Ama aşı ancak ekim ayının 20’sinden sonra gelebildi. Ne var ki, ihtiyaç 10 milyondan fazlaydı ama getirilecek aşı miktarı 1.3 milyon dozdan ibaretti! Onun da yüzde 30’u gelmiş, geri kalanı önümüzdeki süreçte gelecekti! Oysa geçen yıl, pandemi yokken bile bir buçuk milyon doz aşı ithal edilmişti ve yetmemişti!

“Aşı geldi” denmesinden beri ise “Aşı kime yapılacak” kaosu yaşanıyor. Eczanelerde, aile hekimlerinde yapılan sıralamaların geçersiz olduğu ilan edildi ve “e-nabız”da oluşturulan bir algoritma üstünden kime aşı yapılacağı belirlenecek dendi. Ama aşıya ulaşabilmenin ölçüsü “En az beş kronik hastalığa sahip olmak” şeklinde açıklandı!

Aşı bekleyen vatandaşlar, bakanlığın risk pramidinde en tepede yer alanlarla sınırlı tutulmasını, “Mezarda mı aşı yaptıracağız” ya da “Her halde sadece VIP yandaşlara yetecek kadar aşı getirilmiş” eleştirilerine kadar götürmüş bulunuyor.

“Grip aşısı” gibi günün en öne çıkan tartışmasında sağlıklarından endişe eden 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları bulunan vatandaşlardan eczacılara, aile hekimleri, konunun uzmanları hekimlerden ve TTB’ye kadar ilgili herkes........

© Evrensel


Get it on Google Play