We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HDP’nin seçim bildirgesi: “Kuşatma”yı yarma mücadelesi!

42 15 38
18.02.2019

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili seçim bildirgesini cumartesi günü Ankara’da aday tanıtım toplantısında açıkladı. HDP, 31 Mart seçimini, "Yeni yaşamı kurmak için tarihi bir fırsat" olarak tarif etti.

Bildirgede, "Birlikte yaşam, gençler, kadınlar, mülteciler, çocuklar, engelliler, konut hakkı, emek temelli istihdam, afetler, ulaşım, doğa, özgür ve eşit bir yaşam, halkın kendi kendini yönetmesi,..." başlıkları altında HDP’nin yerel yönetim anlayışı ifade edildi.

Hiç kuşkusuz her parti gibi HDP’nin yerel seçim bildirgesi de “Keşke yapılsa” denilecek vaatlerden oluşuyor. Ama bir farkla ki, HDP bu vaatlerini belediyeleri kayyım tarafından el konulmadığı dönemde, en azından bazı konularda yapmaya çalışmış, bu hedefler doğrultusunda önemli adımlar atmış bir partidir. Dahası HDP, yapmak istedikleri merkezi yönetim tarafından engellenmiş bir parti olarak, AKP ve CHP’ye sorduğumuz, “Bunları neden yönetimde bulunduğunuz yıllarda yapmadınız?” sorusuna en az muhatap olacak partidir.

Elbette HDP belediyelerinin gerek hizmet gerekse demokratik yerel yönetim vaatleriyle ilgili eleştirilecek anlayış ve uygulamaları vardır. Nitekim bunların geçmişte zaman zaman tartışıldığı, uygulamalarla söylenenler arasındaki farktan dolayı ciddi eleştirilerin yapıldığı da olmuştur.

Ancak HDP’nin belediyeciliğinin olağanüstü ağır koşullarda hayata geçirilmeye çalışıldığı da tartışmasızdır.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan aday tanıtım toplantısında; “Dünyanın hiçbir yerinde böylesine fütursuzca baskıya maruz bırakılan, kesintisiz her gün yönetici........

© Evrensel