We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bildirgeler ‘saha’dan: ‘Bizim hırsızımız’la ‘bizim MHP’limiz’ yarışı!

41 14 75
12.02.2019

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün Ankara’da yaptığı toplantıda, 12 maddelik “yerel seçim bildirgesi”ni açıkladı ve belediye başkan adaylarını tanıttı.

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı madde başlıkları şöyle: “Hoşgörülü ve saygılı kentler”, “Hakça paylaşan kentler”, “Hesap veren ve şeffaf yönetilen kentler”, “Yoksulluğu yenen kentler”, “Üreten ve istihdam yaratan kentler”, “Yenilikçi ve akıllı kentler”, “Ulaşım sorunu olmayan kentler”, “Nefes alan kentler”, “Sosyal adaleti sağlayan kentler”, “Kültür ve sanatı geliştiren kentler”, “Doğa dostu kentler”, “Mutlu şehirler”.

Kılıçdaroğlu’nun “seçim bildirgesi” de Erdoğan’ın “manifestosu” gibi, herkesin “Keşke olsa” diyeceği vaatlerden oluşmuş.

Elbette beklendiği gibi!

Çünkü mevcut siyasi sistemde partiler arasındaki mücadele, laf yarışı üstünden yapıldığı için, kim en parlak lafları söylerse onun bir adım öne geçeceği var sayıldığından seçim bildirgeleri de bir “vaatler yarışı”na dönüşmektedir.

Bu yüzden de gerçeği anlamak için partilerin ne vadettiklerinden çok ne yaptıklarına bakmak gerekiyor. Çünkü, “Yalandan kim ölmüş” yaklaşımı, sermaye partilerinin oluşturduğu piyasadaki en geçerli ve yaygın kullanılan kriterdir.

Bu yüzden de önceki gün CHP’nin açıkladığı “yerel seçim bildirgesi”ni okuyan herkesin aklına, “CHP’nin elinde olan belediyelerde bunları bugüne kadar neden yapmadığı”, neden şimdi yeni yönetime geliyormuş gibi vaatler dizgesi olarak sunduğu” soruları gelmiş olmalı. Gelmelidir de.

Tıpkı “Erdoğan’ın manifestosu”nu okurken, “Bu AKP çeyrek yüzyıldır belediyelerin yönetiminde, bunlar........

© Evrensel