We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asıl gerçek, ‘tanzim kuyrukları’nın yoksulluk kuyruğu olduğudur

23 23 90
19.02.2019

“Tanzim satışları" üstünden yürüyen tartışma seçim kampanyası boyunca sürecek görünüyor.

Çünkü iktidarın elinde, önlenemeyen fiyat artışları karşısında domates, biber, patates, soğan fiyatlarının birkaç lira düşürülmesinin ötesinde bir şey yok. Bu yüzden de 17 yıllık iktidarlarının sonunda ülkeyi getirdikleri yeri aklamak için tüm yetkileri elinde toplamış olan “tek adam” dahil cümle iktidar sözcüleri, “tanzim satışları” üstünden atıp tutuyorlar!

Muhalefet de bir yandan“tanzim satışları”nın AKP’nin keşfi olmadığı, eskiden de belediyelerin “tanzim satış mağazaları” açtığını öne sürerken öte yandan mevcut sistemin fiyatları “tanzim etmek”ten (düzenlemekten) uzak olduğuna dikkat çekiyor.

Özellikle de CHP’den gelen eleştirilere çok sinirlenmiş görünen AKP Genel Başkanı Erdoğan (ve elbette bol maaşlı iktisatçı danışmanları), az çok akılcı bir yanıt verememenin sıkıntısını çekiyorlar.

Nitekim, Erdoğan çıktığı bir TV kanalında “tanzim çadırları” önünde oluşan kuyruklar için, az çok akıl yürütebilen her vatandaşı hayrete düşürecek bir yanıt verdi ve “İki tür kuyruk var. CHP iktidarlarında yokluk kuyruğu yaşandı. Şimdi ise atılan adımla varlık kuyruğu oluştu” diye buyurdu!

Yani Cumhurbaşkanı; “tanzim satış noktaları”na getirilen malların bol olduğunu ama aracılar tarafından bunların halka çok pahalı iletildiğini, tanzim satışlarla bu bolluğu tüketiciye taşıyarak sorunun çözüldüğünü iddia etmektedir.

Bir an için Erdoğan’ın bu tezinin doğru olduğunu kabul etsek bile, bu durumun birinci dereceden sorumlusunun 17 yıldır........

© Evrensel