We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şimdi zaman, gerçek bir grev için birleşme zamanıdır

8 17 0
18.01.2020

Metal iş kolunda, 130 bin dolayında metal işçisini kapsayan, Eylül 2019’dan beri süren TİS görüşmelerinde, grev aşamasına gelindi. Bu süre içinde patron sendikası MESS’in; yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve güvencesizlik dayatmakta ısrar etmesi nedeniyle TİS süresi boyunca bir uzlaşmaya varılamadı. İş kolundaki Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları MESS’in teklifini reddettiler. Nitekim, Türk Metal Sendikası, grev kararı alıp ilan etti.

Birleşik Metal-İş’in ise 19 Ocak’ta grev kararı alacağı belirtiliyor.

TİS sürecinin geldiği aşamada, grev kararı alınması mevcut prosedürde sendikaların alması zorunlu bir karar ama bu işçilerin yarın greve çıkacağı anlamına gelmiyor.

Bugün grev kararı alınması demek, eğer bir uzlaşma olmazsa, işçilerin bu süre içinde istedikleri zaman greve çıkacağı anlamına gelmektedir.

Elbette bu süreyi sendikaların ve işçilerin nasıl kullanacağı da “çok önemli”nin ötesinde bile önemli!

Nitekim işçilerin ilk tepkisi, bu süre içinde bir uzlaşmaya varılır ve TİS imzalanması gündeme gelirse, işçilerden onay alınmadan TİS’in imzalanmaması!

Pazar günü Türk Metal Bursa’da, Birleşik Metal-İş de Gebze’de miting yapacak ve aylardan beri çeşitli yollardan taleplerini savunan işçiler ve sendikaları bu sefer de alanlardan........

© Evrensel