We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Örgütsüzlük bir işçi sağlığı sorunudur!

4 12 0
22.01.2020

Türkiye her gün ortalama 5 işçinin iş cinayetlerine kurban verildiği bir ülke olarak, bu konuda dünyada ilk sıralardaki yerini koruyor.

Son yıllarda iş cinayetlerinin sadece işyerlerinde “rutin” görülen gelişmelerin içinde değil, “silikozis” gibi artık ölümcül olduğu kadar çok basit önemlerle önlenebilir iş cinayetlerine, hatta ağır çalışma koşullarıyla birleşen işsizlik ve yoksullaşmanın intiharlara kadar varmasıyla gündeme geldiği bir zaman dilimden geçiyoruz.

Son yıllarda, işçilerin, gençlerin, yoksulların intiharları sıkça gündeme geliyor.

İntiharlar, emekçiler ve az çok vicdan sahibi insanlarca üzüntüyle karşılanırken aynı zamanda intiharların sıkça haber olmaya başlaması, bir eli yağda bir eli balda olanlar, özellikle de düzenle kendisini bütünleştirmiş siyaset ve medya erbabını rahatsız edecek boyutlara varmış bulunuyor.

Çünkü söz konusu intihar edenlerin çoğunun işsizler, yoksullar, çeşitli biçimlerde ekonomik zorluk içinde olan ve bu sorunları aşma umudunu yitirmiş kişiler olması, intiharlar tartışılırken ister istemez intiharların arkasındaki sosyal-sınıfsal nedenlerin tartışılmasını da gündeme getiriyor.

Bu yüzden de onlar, intiharların nedeninin sosyal-sınıfsal tarafının olmadığını iddia ediyorlar. “Çünkü, bizim devri iktidarımızda işçiler, emekçiler, işçiler, az ücret alsalar da işsiz kalsalar da, manevi zenginlikleri onların maddiyatın girdabına kapılıp........

© Evrensel