We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye toplumu gözaltında

19 16 0
10.06.2021

Türkiye’de henüz MOBESE (mobil elektronik sistem entegrasyonu) ile (Kameralar ile gözetim altında tutulmak) yaşamaya başlamadığımız 2 binli yılların başında, Hollanda Amsterdam caddelerinde yürürken, Türkiye’li arkadaşlar, bana, MOBESE kameralarını göstermişler ve “Burada herkes izleniyor, gözetim altında tutuluyor” demişlerdi.

Şimdilerde, Türkiye’de de “çağdaş uygarlık seviyesinin!” üzerine çıkıldı. MOBESE’ler bizde de yaygınlaştı. Çağdaş uygarlığı teknoloji eşittir çağdaş uygarlık olarak anlar ve bununla sınırlarsanız, olacağı budur. Çağdaşlık,” insan haklarına saygı”dan geçer. İnsan haklarına saygı ise, insan haklarını tanımayı, kullanmayı, korumayı ve geliştirmeyi içerir.

Hatırlıyorum, Ankara hukukta okuduğum yıllarda -1971 ve sonrası- ve 12 mart düzeninin, yasaklarının yürürlükte olduğu/kalkmadığı bir dönemde, henüz 19-20 yaşlarımda, Çetin Altan’ın “Büyük Gözaltı” romanını okumuş ve çok korkmuştum (1972/1973 olmalı). Kendi kendime “hukuk nerede?” diye sormuştum. Çetin Altan’ı 1960’lı yılların başından beri okuyordum. Tanışmam ve “nasılsınız?” diye sormam yıllar sonra, Ankara’da Fransız Kültür Merkezindeki bir........

© Evrensel


Get it on Google Play