We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye'nin halleri

13 13 0
24.06.2021

Baş döndürücü gelişmeler oluyor. İnsan hangi konuyu işleyeceğini şaşırıyor. Türkiye’nin “normal” hali bu oluyor, galiba. Normal, “norm”a dayanan, “olağan hal “ sayılabilir. Fakat öyle değil. Norm var mı yok mu, o da belli değil. Normatif düzenlemelerin, OHAL koşullarında ya da olağan rejim koşullarındaki yeri de belirsiz ve tartışmalı. “Sabah, sütçünün geldiğinden” de kimse emin değil.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 19 Haziran günü yaptığı açıklamada, “24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 18 bin 196 terörist etkisiz hale getirildi” dedi. Son 6 yılın bilançosu bu. Son 40 yılda silahlı çatışmalarda kaç kişi yaşamını yitirdi? 40 bin mi, 50-60 bin mi? Belki de daha fazla. Bilemiyoruz. Ama çatışmalar devam ediyor. İnsanlar, diğer canlılar ölmeye, dağlar, ovalar, köyler, şehirler bombalanmaya devam ediyor.

HDP İzmir İl Örgütünde bir katliam yaşandı, geçen hafta. Deniz Poyraz adında HDP çalışanı bir genç kadın katledildi. Terör bağlantısı yokmuş katilin!

Kobanê davasında HDP’liler yargılanıyor. Ayrıca HDP’nin temelli kapatılmasıyla ilgili Anayasa Mahkemesine Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan davada iddianame kabul edildi. Her iki davada da siyasiler açıkladıkları siyasi düşünceleri nedeniyle yargılanıyorlar. Tipik AİHS 18. madde ihlali…

Birkaç gün önce (22 Haziran 2021), Bianet’te, ’90’lı yılların başından itibaren her zaman dikkatle takip etmeye çalıştığım Ermeni Soykırımı konusunda otorite olan Prof. Dr. Taner Akçam’ın bir yazısı........

© Evrensel


Get it on Google Play