We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Genelgeler kıskacında özgürlükler

18 18 6
06.05.2021

Polis devleti nitelemesi çoğu kez baskıcı yönetimler için kullanılır.

Türkiye’de de bir yönetim pratiği olarak çeşitli durumlarda bu niteleme kullanılabilmiştir. Daha çok özgürlükler söz konusu olduğunda aklımıza getiriyoruz polis devleti nitelemesini.

Nasıl gelmesin ki, pazarcı esnafının, marketin, bakkalın ne satacağına, rafında tezgahında neyi bulundurup bulunduramayacağına; halkın neyi alıp neyi alamayacağına, yemesine, içmesine, seyahatine, çayına/kahvesine İçişleri Bakanlığı (Polisin bağlı olduğu bakanlık) karar veriyor. Pandemi ile ilgili olsun ya da olmasın (Pandemi konusunda karar verici olması ayrıca temel problem) orası karar veriyor.

Hatırlıyorum, belgelerde de vardır, 2 binlerin başında, Antalya’da yapılan TİHV ve İHD’nin organize ettiği Türkiye İnsan Hareketi Konferansında, Türkiye’de yürürlükte olan rejim için “otoriter, yer yer totaliter özellikler taşıyan rejim” demiştik.

Baskıcı rejim ve yönetimleri nitelemek için polis devleti nitelemesi yanında kullanılan nitelemeler çok çeşitli.

Sözgelimi, diktatörlük, otoriter yönetim, otokratik yönetim ve hatta faşist yönetim nitelemeleri bazı siyasal iktidarları nitelemek için kullanılır. Oluşturdukları ve........

© Evrensel


Get it on Google Play