We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Göçmen cinayetleri

13 33 14
26.10.2020

“Eyyy büyük Almanya, biz sizden hiçbir şey istemiyoruz. Ya 21 yaşındaki oğlumuzu geri verin ya da caddenin adını değiştirin...”

Acılı baba İsmail Yozgat, oğlunu öldüren Neonaziler hakkında açıklanan mahkeme kararına böyle isyan ediyordu. Oğlu Halil Yozgat’ı vurulmuş halde gören ilk tanık da kendisiydi. Ama 5 yıllık adalet arayışı hüsranla sonuçlanmıştı. Evladının isminin, onun katledildiği caddeye verilmesine bile izin verilmemişti. (Çok sonra, caddeye yakın bir meydana Halil’in adı verilecekti.)

Büfeci Halil Yozgat, 1990’lardan itibaren Almanya’da ırkçı cinayetlerde öldürülen 208 kurbandan biriydi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin 30’u Türkiyeliydi. Federal Kriminal Dairesi tarafından “dönerci cinayetleri” diye lanse edilen kanlı eylemlerde; 8’i Türkiyeli biri Yunanistanlı 9 göçmen ve bir de polis öldürülmüştü. Kurbanların isimleri Enver Şimşek, Abrurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Mehmet Kubaşık, Halil Yozgat, Theodoros Boulgarides ve Michêle Kiesewetter’di. Seri cinayetlerin altında ise Nazi terör örgütü NSU’nun (Nasyonal Sosyalist Yeraltı) imzası vardı.

Evrensel Gazetesi Avrupa Temsilcisi Yücel Özdemir, Kor Kitap’tan çıkan “NSU Cinayetleri”nde, bu karanlık örgütü ve arkasındaki bağlantıları inceliyor. Dava sürecini başından sonuna takip eden Özdemir, titiz gazeteciliği ile tarihsel bir belgeye imza atmış. Kitap sadece Almanya’daki ırkçı cinayetleri değil, dünyada yükselen/yükseltilen ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını anlamamıza da yardımcı oluyor.

NSU Cinayetleri kitap kapağı

Kitabı bir solukta okudum. “Göç, mülteciler ve ırkçılık” üzerine çalışma yapanların her daim el altında bulundurması gereken bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşte kitaptan aldığım notlar:

- NSU cinayetlerinde öldürülen Türkiyeli göçmenler esnaflık yapan........

© Evrensel


Get it on Google Play