We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomik ve siyasi kriz derinleşirken reformlar ve mafya

50 32 20
21.11.2020

Ekonomik kriz derinleştikçe siyasi yansımaları daha da artıyor. Tek adam rejimi hızla güç kaybediyor. Hazine ve maliyenin başındaki damat Albayrak’ın istifası ve Saray’dan ertesi gün “Affı kabul edilmiştir” açıklanması yapıldıktan sonra ekonomide, hukukta ve yargı reformlarının olacağı ilan edilerek güven yaratılmak istense de boşuna.

AKP, Hazine ve Maliye Bakanlığına ve öncesinden Merkez Bankasına atanan iki isimle bir iyimserlik havası yayma çabasına girildi. Oysa atanmış bakanların “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla” diyerek söze başladıkları bir işleyiş var ve tek adam rejiminde hiçbir şeyin değişme olanağı bulunmuyor.

Adalet Bakanı Gül’ün yıllardır bu makamda bulunduğundan habersizmiş gibi yargıya ilişkin konuşması, yargıda reformdan söz etmesi, -ki bu esas onlar sermayeyi rahatlatmaya, yatırımcıya güven vermeye yönelikti- ve Kavala’nın dosyasının gündeme gelmesi birçok kesimde “Acaba yeni bir döneme mi giriyoruz” yönlü bir beklenti yarattı. Haksız hukuksuz yere hapis yatan on binlerce tutukludan bir iki sembol ismi serbest bırakarak “reform” yapmış olacaklar. Oysa İmamoğu’na Kanal İstanbul soruşturması, Tunç Soyer’e depremle ilgili konuşma sansürü geldi aynı günlerde. Bir yurttaş Erdoğan’ı eleştirdi diye tutuklandı. Dahası var; Kemal Kurkut davası tüm söylenenleri sıfırlamaya yeter. Göz göre göre kurşunlanarak öldürüldü bir genç. Ellerinde silahlarla peşindeydiler ve Kemal devrilip can verdi. Ve o göz göre göre öldürenler işte bu adalet naralarının atıldığı hukuk vaazlarının çekildiği zamanda beraat ettiler.

Hukuk ve yargı Saray’ın selameti ve saltanatın devamına hizmet için kullanılan bir olgu.

Diğer yanda Erdoğan IMF’siz bir IMF programı uygulayacağının müjdesini, “Acı reçete uygulamak zorunda........

© Evrensel


Get it on Google Play