We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Depremin gösterdiği, maden işçileri ve muhalefetin çaresizliği

33 19 16
07.11.2020

Deprem bir kez daha içimizi yaktı. Bu defa İzmir’i vurdu. Bir kez daha onlarca yurttaşımızı kaybettik. Depreme dayanıklı konutlar inşa etmek yerine yağmalamakla meşgul olanlar bir kez daha sahneye çıkıp sahte gözyaşları düktüler. Deprem sonrasının organizasyonu için şovlar yapıldı. Gerçek sorumluları sahnede politika yapmaya devam ederken 7 müteahhit tutuklandı. Deprem vergilerinin hesabını vermeyenler orada! Toplanan 71 milyar lirayı depreme karşı önlemler kapsamında harcamak yerine iç edenler her depremde yeni ölümlerin sorumlusu değilse kim?

Her defasında böyle oluyor, deprem rantçı, sömürü ve soygun düzeninin sonuçlarını bir bir açığa çıkarıyor, ancak ne yazık ki değişen bir şey olmuyor. Unutuluyor, unutturuluyor. Yoksullar başını sokacakları bir yer edinmenin derdiyle çalışıyor, çabalıyor ve depremde o her şeyi usulsüz yapılmış binaların altında kalıyorlar.

O son imar affı, ki son seçimden önce AKP eliyle ve muhalefetin onayı ile çıkan yasadır. Seçimlerden önce partiler karşı çıkmadı, çıkamadı. O imar affı güzellemesi yapılan reklamlar şimdi konuşuluyor.

Ve doğa her defasında adeta sistem partileri tarafından yapılmış tüm hırsızlıkları, usulsüzlükleri, pislikleri su yüzüne atıyor. Yağma düzeninin, sömürü ve soygun mekanizmasının ipini pazara çıkarıyor.

Defalarca yaşanan bu hazin tablonun sorumlusu 97 yıldır bu ülkeyi yönetenler değilse kim!

Muhalefette olanlar bugün iktidarda olanlardan öte bir şey sunamadıkları içindir ki depremin yarattığı yıkım ve ölümler karşısında gerçekleri ortaya çıkarmak ve hesap sorulması için halkla birlikte ileri atılmak........

© Evrensel


Get it on Google Play