We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir istifa, iflasın ilanı ve yeni dönemin yükledikleri

40 33 19
14.11.2020

Saray’da işler yolunda gitmiyor, dahası Saray sarsılıyor…

Dışarıdan yani işçi ve emekçilerden halklarımızdan yeterli bir basınç olmasa da Saray için için kaynıyor. İşleri zora giriyor. Zira son yaşananlar herhangi bir gelişme değildir. Daha önceki tüm gelişmelerden kat kat büyük bir etkiye sahiptir. İç etkenler, dış etkenler birçok faktör rol oynamıştır bu son istifada… İç çelişki ve çatışmaların belirgin hal aldığı görülmektedir. İçeride ve dışarıda güven ve itibar yitimi yaşayan oyu yüzde 28 dolayına gerileyen bir Saray yönetimi var ve yeni günah keçileri ile bu çürüme ve hızlı tükeniş durdurulamayacaktır.

Soylu’nun istifasından farklıdır. Davutoğlu’nun görevden alınmasından, kapı dışına konulmasından da farklıdır. FETÖ, darbe, beka yakıtı da tükeniyor artık. Son yerel yönetimler yenilgisinden de ağır bir süreçtir işleyen.

Sarsıcıdır. Sadece Saray yönetiminin haletiruhiyesini yansıttığından dolayı değil aynı zamanda ekonomide, siyasette ve tüm politikalarda çaresizliğin, iflasın da habercisidir bu sarsıntı. Hakimiyet sağlanamamaktadır. İşçi ve emekçi muhalefeti teslim alınamamıştır. Bir avuç da kalsa hak hukuk adalet ve özgürlük diyen medyanın etkisi kırılamamıştır. Aydınlar, yazarlar, gazeteciler, hukukçular susturulamamıştır. Meslek odaları, sendikalar, demokratik güçler teslim alınamamıştır. Soma ve Ermenek işçileri yürümektedir. Ve bundandır ki yönetim her geçen gün tükenmektedir. Çürüme gün geçtikçe yaygınlaşarak su yüzüne çıkmaktadır. Toplumun ezici çoğunluğu kulağını iktidar odaklarının dışındaki seslere kulak kabartmaktadır. Halk, Kovid-19 pandemisinde TTB’ye, torba yasa ve kıdem tazminatının gasbında mücadeleci sendikalara, hukukta barolara, depremde meslek odalarına kulak vermektedir. Kopuş........

© Evrensel


Get it on Google Play