We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ayasofya, Lozan, Türkiye'nin geleceği ve CHP kurultayı

28 44 38
25.07.2020

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun 100’üncü yılına yaklaşıyor. 24 Temmuz 1923’te Lozan Anlaşmasının imzalanmasıyla “bağımsızlığı” kabul edilmiş, 3 ay sonra 29 Ekim 1923’te ise Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmişti.

100’üncü yıla, yani 29 Ekim 2023’e üç yıl var…

Artık tek adam yönetimine dönüşen 18 yıllık AKP iktidarı 100’üncü yılı başka bir hesapla kapatmak ya da karşılamak istiyor. Cumhuriyetin hemen tüm kazanımlarını tasfiye etme çabası içindeki AKP iktidarının adım adım yol aldığını söylemek de yanlış olmayacaktır.

Lozan Anlaşmasının imzalanmasının yıl dönümünde Mustafa Kemal’in müze olarak ilan ettiği ve 1934’ten bu yana bu statüde olan ve bir bölümü de cami olarak kullanılan, yapı sanat tarihi ve mimarisiyle önemli bir yeri olan 1500 yıllık Ayasofya ibadete açıldı. 24 Temmuz’da Erdoğan ile birlikte protokol dahilinde olan “seçkin bir Müslüman topluluk” Ayasofya’da cuma namazı kılarak açılışı yapılmış oldu. Bu açılışın cumhuriyetle bir hesaplaşma, Osmanlı’ya dönüş, hilafetin kaldırılmasından, şeriatın tartışılmasına kadar bir dizi hesabı içinde barındıran bir sürecin başlangıcı olduğunu umut eden ve Erdoğan’ın bu yönlü adımları hızla atması gerektiğini düşünenler var.

Özellikle, güç kaybeden ve giderek hem kendi içinde hem de dış etkenleriyle için için çürüyen AKP’nin bu süreci durdurmak için din ve milliyetçiliğe daha çok başvuracağı görülüyor. Bunu bir varlık nedeni olarak ele almak isteyeceğine dair derin kaygıların pek de mesnetsiz olmadığını gösteren birçok gelişmeden söz etmek de olası…

İşsizlik artarken, yokluk ve yoksulluk yaygınlaşırken,........

© Evrensel


Get it on Google Play