We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sansasyon için medyaya hala ihtiyaç var mı?

19 31 4
25.10.2020

Buralarda pek duyulmadı ancak bu ayın başında New York Times’ta yayınlanan Ben Smith imzalı bir yazı gazetecilik açısından büyük bir skandalı tüm ayrıntılarıyla ortaya serdi. Romanya asıllı Rukmini Callimachi pek çok ödül almış, çatışmalı bölgelerde haber yapmış ödüllü bir gazeteci. 2018 yılında çalışmakta olduğu New York Times’ta IŞİD’i konu alan Caliphate (Hilafet) adlı podcast serisinin başındaydı; gazete için yeni mecrada bir ilkti ve Pulitzer ödülü finalistliğine kadar yükseldi. Seri, IŞİD adına savaşan militanların ifadelerine yer veriyordu. Bu militanlardan biri ve podcast’in yıldızı, Kanada'dan IŞİD'e katılan Abu Huzayfah’tı.

Huzayfah kayıtlarda “Sadece kan vardı, sıcaktı ve her yere sıçramıştı; adam ağlıyor ve çığlık atıyordu. Çok zordu. Onu defalarca bıçaklamak zorunda kaldım. Sonra çarmıha gerdik. Hançerimi onun kalbine saplayıp bıraktım” demişti. Rukimini, Huzayfah’ın peşine düştü. O sırada bu araştırmacı gazetecilik dosyasının duyurusuna denk gelen ve gazeteciye hayranlığını dile getirmek için mesaj atan Derek Henry Flood Suriye’de bulunuyordu. New York Times, öldürülme ve kaçırılma olayları nedeniyle bir süredir Suriye’den bilgi verebilecek insan aramayı kesmişti. Ancak Derek, Rukimini’nin ilgisini çekti, çatışmaların olmadığı Menbiç’te yaşadığını belirtmesine rağmen günlük 250 dolar telifle Huzayfah’ın peşine düştü, ancak hiçbir iz bulamadı. Podcast serisinin başladığı 19 Nisan 2018’te gazetenin editörleri halen bu hikâyeyi doğrulamaya çalışmakla meşguldü.

Meslektaşlarının olayın ayrıntılarına ve Rukimini’yle geçmiş deneyimlerine dair pek çok tanıklığı var; ancak gazetecilik açısından en önemlisi şu: “Pek çok muhabirle çalıştım, gerçeklerin peşindeydik. Ancak Rukimini’nin haberi kafasında önceden kurguladığını hissettim. O sadece, şahane bir haber olacağını düşündüğü olayla........

© Evrensel


Get it on Google Play