We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yetmiş beş yıl sonra soykırım

17 15 4
10.02.2020

“Cumhuriyet” güncesinde 30 Ocak 2020 Perşembe günü sayın Ergin Yıldızoğlu’nun bir yazısı yayınlandı. Yazının başlığı “75 yıl sonra Auschwitz” idi. Auschwitz Almanların, Polonya’daki “toplama kampları”ndan biri… En bilinenlerinden… Ergin Yıldızoğlu’nun yazısı şu girişle başlıyordu:

“Pazartesi günü (27 Ocak) Auschwitz’in Sovyet ordusu tarafından kurtarılmasının 75. yıl dönümüydü. (O gün orada daha öldürülmemiş 7000 kişi kurtuldu.)

İnsanlık açısından ne kadar büyük bir yüz karası, anımsanması ne kadar acı olsa da Auschwitz ve Yahudi soykırımını asla unutmamalı ve unutturmamalıyız. Bu “olay”da yok olan 6 milyondan fazla canın anısına gereken saygıyı göstermek istiyorsak bu “olay”ı hakkıyla anmamız gerekiyor.”

………………………...

2 Şubat 2020 günü yine “Cumhuriyet” güncesinin ‘Pazar Eki’nde, ilk toplama kampı Dachau üzerine sayın Aykut Küçükkaya’nın bir yazısı yayınlandı. Dachau Auschwitz’den üç ay sonra kurtarılmıştı. Auschwitz ile yine Polonya’daki Birkenau toplama kampında bir milyondan çok insan yok edilmişti. Münih’in yakınında, yalnızca 19 km uzağındaki Dachau’da ilk kurulan, sonrakilere örneklik eden toplama kampında 45000’den çok insan yok edilmiş, 1933 Martından 1945’e dek.

Ben, savaş nedeniyle öğrenimlerini tamamlayamadan yurda dönen, İstanbul Erkek........

© Evrensel