We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pantalon ve triko güçlü bir gizli servet göstergesi olabilir mi?

16 1 54
23.09.2021

İkinci bebeklerinin kırkı çıkınca dük ve karısı cemiyet hayatına geri döndü. Önce siyahlı beyaz kombinasyonuyla…sonra da pantalon ve triko kombinasyonuyla…dergi kapağı olarak…Bakalım nasıl?

Prens Harry ve karısının ‘The Time’ dergisine verdikleri pozlar tabi sıradan insanların verdiği sıradan pozlar değildir. Sıradan bir dergide de değil…yılın en etkili 100 kişisi sıralaması listesi de…

Ciddi mevzularda Vanity Fair veya Vogue dergilerine değil ‘The Time’ türü dergilere itibar ederiz değil mi? O halde verilen mesaj da moda ikonu olmaya değil, çift olarak bir bütünlük içinde dünyanın gidişatına etki etmek amacında olduklarına dair bir mesajdır.

Kraliyet mensuplarını ağır ama seviyeli eleştiren, hakaret etmeyen, onlarla tanışma ve konuşma gibi yakın ilişkiler kurabilen, gazetelerin ‘Royal Corrensondent’ denilen muhabirlerine göre durum şudur; moda akımı yardımıyla ünlüler toplumda nasıl algılanmak isterlerse o şekilde giyinirler ve bu mesajı topluma verirler. Prens ve karısı da bu pozlarla ‘alçakgönüllü bir gardrop’ sahibi kişiler oldukları izlenimi verip sempati kazanma çabasındadırlar. Hatta kraliyet görevlerinden ayrılıp televizyon ekranlarından yaptıkları suç duyurusunun olumsuz etkilerini azaltma çabası eklenebilir. Ama bundan daha da önemlisi pozlarında ‘zengince ve estetik bir duruş hakimdir’ diye de düşünürler. Ama nasıl? Fotoşopla mı?

TIME100 pozlarıyla verilen mesajlar konusunda bakalım herkes aynı mı düşünüyor?

Bu pozlardaki zenginlik Chanel, Bottega gibi dünyanın pahalı markalarını giyinebilme zenginliği değil de markasının logosunu göstermeye gerek duymayan kusursuz kumaşlar ve kişiye özel kesim ile bir ‘gizli zenginlik’tir. Böylece şıklık, çekicilik ve popülerliklerinden ödün vermeden sanki marka giyinmek gibi bir kaygıları olmadığını ancak; çevre, kadın ve çocuk gibi dünyamızda en çok ihmal edilen kesimle........

© Eurovizyon


Get it on Google Play