We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Millet Bahçesi, Eskişehir’e çok yakışacak’

8 3 4
18.01.2019
Dün, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Deniz Kılıç’ın, Eskişehir Millet Bahçesi projesine ilişkin yaptığı değerlendirmeleri, siz değerli okurlarımıza aktarmıştım. Projenin içerisinde yer alan unsurları da (Millet Kıraathanesi, su aynası, spor alanı vesaire) kamuoyuyla paylaşan Kılıç’ın şu çıkışı, tartışmaları beraberinde getirdi: “Millet Bahçesi projesinde Eskişehir ve Eskişehirspor ruhu yok.”
*
Deniz Kılıç’ın değerlendirmeleri sonrasında, Millet Bahçesi’nin fikir babası olan AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’yı aradım ve projeye ilişkin görüşlerine başvurdum.
*
Peki, Nabi Avcı, Deniz Kılıç’ın değerlendirmelerine ve projeye ilişkin neler söyledi? Okuyalım…
*
SEÇİM KAMPANYAMDA VARDI
“Bakın öncelikle şunu söylemek istiyorum. Ben ilk defa 2011’de Eskişehir Milletvekili oldum. Kampanyamın ana unsuru ise eski Atatürk Stadı’nın alanının yapılaşmaya açılmayacağı idi. O zaman İMO işin
içinde yoktu. Hatta onlar, yeni stadyumun da mevcut alana yapılmasını istediler, trafik yoğunluğunu nasıl hesap ettiler bilemiyorum. Hatta ben dedim ki: Eski stadın olduğu alan, Hava Hastanesi’nin olduğu alan ve okullar bölgesini de kapsayacak büyük bir yaşam alanı oluşturalım. Ben bunu istemiştim. Hala da yapılabilir tabii ki.

YAPILAŞMAYA İZİN VERMEDİK
Ayrıca, birileri, o zamanlar demişlerdi ki: Eski stadın alanının yarısı yapılaşmaya açılsın, yarısına stat yapılsın, böylelikle stadın parası da bulunabilir. Ama ben bunu kabul edemezdim. O alanın yapılaşmaya açılmaması için, betondan bir yer olmaması için, trafiği çekilmez bir bölge haline gelmemesi için ısrar ettim. Sonuçta orada, betondan bir yapılaşmaya izin vermedik.

YEŞİL ALAN PARADAN DEĞERLİ
Şimdi bakın, size bir örnek vereceğim, bizim mantığımız bu örnekle daha anlaşılır olacak. TOKİ Başkanı dedi ki bana: Başka vilayetlerde de eski statların yerlerini Millet Bahçesi yapıyoruz. Tabi durum böyle olunca, büyük maddi kayıplarımız söz konusu. Ama para nasılsa bulunur, fakat yeşil alan geri gelmez. Yeşil alan paradan çok daha değerlidir.

AVRUPA STANDARTLARINDA OTOPARK
Şimdi gelelim otopark meselesine. Evet, biz demiştik ki, Millet Bahçesi’nin altında 700 araçlık bir yeraltı otoparkı olacak. İki katlı bir otopark düşünüyorduk. Ama tek kat yapılmasına karar verildi. Bu
nedenle otoparkın kapasitesi 459 araçlık oldu.........

© Eskişehir Anadolu